14. november 2011 kell 10:22

Pangaarvete massilinetühjendamine

Kreekas on alanud tormijooks pankadele. Hirmust drahmi tagasituleku ees võtavad inimesed pangaarvetelt raha välja. Paljud kreeklased eelistavad pankade pankroti hirmus oma sääste hoida pigem kodus kui pangas. Pankadele tähendab see suuri likviidsusprobleeme.

Tormijooks pankadele on Kreekas alanud juba mõnda aega tagasi, kirjutab Handelsblatt. Seda näitab Kreeka keskpanga statistika, mille kohaselt on hoiused viimase kahe aasta jooksul kahanenud 237,5 miljardilt eurolt 183,2 miljardile ehk siis 23 protsenti. Ainuüksi tänavu septembris võeti hoiustelt välja 5,46 miljardit eurot, oktoobris ja novembris on hoiuste kahanemine veelgi kiirenenud. Firmad ja eraisikud on sunnitud käiku laskma tagavarad, kuna pangad praktiliselt enam laenu ei anna, tööpuudus on aga tõusnud 18,4 protsendile.

Hoiuste kahanemine on Kreeka pankadele problemaatiline, kuna riikliku võlakriisi tõttu on nad praktiliselt ära lõigatud pankadevahelisest turust. Sisuliselt ainus refinantseerimise allikas on Kreeka keskpanga Emergency Liquidity Assistance (ELA), kust äripangad laenasid septembris 20 miljardit eurot. Praegu oodatakse pikisilmi uue EL abipaketist tuleva makse saabumist, mis muuhulgas näeb ette ka Ateena pankadele 30 miljardit eurot rekapitaliseerimiseks. Ekspertide sõnul ei piisa aga ka sellest, ainus võimalus aadrilaskmise lõpetamiseks on poliitiline stabiilsus pärast uue valitsuse ametisseastumist.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum