Uuring: Eesti on euroala tippriik

Katri Soe-Surén 15. november 2011, 13:33

Euro Plus Monitor 2011 uuringu kohaselt on Eesti euroala terveima majandusega ning ühtlasi ka kõige progressiivsem riik. Samas näiteks Prantsusmaa seis on selle uuringu järgi katastroofiliselt nõrk.

Brüsseli mõttekoja Lissaboni Nõukogu ning Berenberg panga ühine uurimus  reastas euroala riigid kahe indikaatori järgi – milline on majanduse üldine tervis ja kui suur on riigi reformivõime. Eesti juhib edetabelit mõlemas kategoorias, järgnevad Luksemburg, Saksamaa, Holland, Sloveenia, Slovakkia, Soome, Austria, Belgia, Iirimaa. Viimasel kohal on Kreeka.

Üheks Eesti praeguse hea seisu põhjuseks nimetatakse raportis fakti, et kuna Eesti mull lõhkes palju varem kui algas Kreeka võlakriis, on Eestil olnud ka rohkem aega teha korrektiive. Kui Kreeka on alles valulises kriisi esimeses faasis (impordi kollaps, väheproduktiivsete töötajate vallandamine, palkade langetamine), siis Eesti – ja mõningal määral ka Iirimaa on jõudnud teise faasi, kus taas suurenevad eksport ja tootlikkus, mis omakorda jällegi innustavad erasektorit uuesti investeerima. 

Uuring hindas kõrgelt Eesti finantsilist jätkusuutlikkust, vastupanuvõimet fiskaalstele šokkidele, pisut nõrgem on seis konkurentsivõime ja pikaajalise kasvupotentsiaali osas.

„Tulemused on liiga nõrgad riigi jaoks, mis tahab hoida oma kohta tippliigas,“ ütlesid uuringu autorid. „Prantsusmaa jaoks peaksid nüüd helisema juba kõik häirekellad.“ Prantsusmaa suurim probleem on konkurentsivõime säilitamine ja finantspoliitiline jätkusuutlikkus. Prantsusmaa võib Itaalia, Hispaania, Kreeka, Iirimaa ja Portugali järel olla järgmine riik, mis satub finantsturgude surve alla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. November 2011, 11:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing