31. oktoober 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Juhututvus toob ellu kirkamaid toone

Juhuslikust tutvumisest välja kasvav sõprus vanahärra ja noore naisterahva vahel osutub päiksekiireks nende mõlemi elus.

Endine ülikooliprofessor Matthew Morgan (Michael Cai­ne) kolib koos oma naisega Pariisi pensionipõlve veetma. Armastatud abikaasa surma järel muutuvad mehe päevad ja õhtud üksildasteks. Seda aga seniks, kuni saabub ootamatu päiksekiir – tantsuõpetaja Pauline Laubie (Clémence Poésy). Ühistel jalutuskäikudel ja välja­sõitudel süstib rõõmus naine Morganisse taas elujõudu.

Abikäsi tundmatult. Lihtsat valemit – vana härrasmehe ja noore naisterahva sõprus – kasutava režissööri Sandra Nettelbecki linateos põhineb prantsuse novellil “La Douceur Assassine” . Nettelbecki versioonis on ainult prantslasest peategelase asemel ameeriklane. Antud tegelaskuju loodi Michael Caine’ile mõeldes.

Filmi esimene pool kulgeb usutavalt ja veetlevalt. Noore naise ja vanahärra ebatavaline sõprussuhe on siiras ja aus. Pauline õpetab Matthew’le rõõmu ja Matthew võlub oma elukogemusega.

Filmi teises pooles on tunda juba rohkem konstrueeritust. Et ilusale loole korralik lõpp luua, toimub mitmeid süžeepöördeid, mis linateosele tervikuna tugevust ei lisa. Sellest hoolimata on terve filmi vältel pildikeel väga nauditav. Kaunimat riiki ja linna kui Pariis pole tegevuspaigaks võimalik ette kujutada.

Aimatav süžee. Väga vahva, tugeva ja tervameelse kõrvalosas teeb filmis Morgani tütart ja suurilmadaami kehastav Gillian Anderson. Oma perekonda puudutavate kurbade sündmuste kõrval leiab naine aega näiteks Pariisis ostlemiseks ja õhtul veini avamiseks. Teravmeelselt mõjub ka suitsetamisstseen haiglapalatis.

Veidi igavalt loogilised on filmis Clémence Poésy ja Michael Caine’i tegelaskujud. Usutavalt kehastab noort ja nutikat neiut kena prantsuse näitlejanna. Kindlalt mõjub ka kahekordne Oscari võitja Sir Michael Caine. Väärikust ja elutarkust õhkub legendnäitlejast igati.

 

Hinnang

“Härra Morgani viimane armastus”

Hinnang: 7Režissöör: Sandra NettelbeckOsades: Michael Caine, Clémence Poésy jtKinodes alates: 25.10

Hetkel kuum