Bundesbank: raskustes riik võtku raha eraisikuilt

Romet Kreek 27. jaanuar 2014, 14:32

Täna teatas Saksamaa keskpank Bundesbank, et enne, kui pankroti äärel riigid tulevad teistelt riikidelt abi paluma, peaksid nad minema oma kodanike varade kallale.

Bundesbanki karm hoiak tuleb aastatepikkuse euroala kriisi järel, mil viis valitsust vajasid päästmist. Samuti on Euroopa keskpank sekkunud võlakirjaturule, kuigi näiteks Itaalia kodumajapidamiste keskmine rikkus on suurem Saksa omadest, vahendab Reuters.

"Kapitalimaks vastaks rahvusliku vastutustunde põhimõttele, millega maksumaksjad vastutaksid oma valitsuse kohustuste eest enne teistelt riikidelt solidaarsuse otsimist," teatas Bundesbank oma kuuraportis.

Keskpank hoiatas, et sellise maksu kehtestamisel on olulised riskid nagu ka ellu viimine ei ole lihtne. Seda peaks kasutama ainult erakordsetel juhtudel, näiteks valitsuse pankroti vältimiseks.

IMF käsitles seda valikut oktoobrikuises raportis, tuues näiteks, et võlakoorma viimiseks 2007. aasta lõpu tasemele 15 euroala riigis tuleks kohustustest suuremate varade omanike puhasväärtus maksustada umbes kümne protsendiga.

Saksa majandusanalüüsi instituut kalkuleeris, et 2012. aastal tooks alates 250 000 eurose varaga 10%ne maks eraisikutele riigikassasse umbes 230 miljardit eurot. Teiste riikide kohta ebapiisavate andmete tõttu arvestusi ei tehtud.

Bundesbank teatas, et ei toeta Saksamaal rikkusel põhineva maksu ellu viimist, sest see lööks majanduskasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. January 2014, 14:59
Otsi:

Ava täpsem otsing