Ekspressi peatoimetaja ikka veel PR-firma osanik

10. veebruar 2014, 00:00

Novembris Eesti Ekspressi peatoimetajaks saanud Allar Tankler kuulub siiani Eesti suurima suhtekorraldusfirma Corpore omanikeringi.

Septembri lõpus teatas Cor­po­re pikaajaline partner ja nüüdne Eesti Ekspressi peatoimetaja Allar Tankler Facebookis oma lahkumisest ettevõttest. Ta kirjutas, et on pärast kaheksat aastat vähehaaval taandumas Corporest ja asub jahtima uusi väljakutseid. “Agentuuritöö etapp minu elus on selleks korraks läbi,” teatas ta toona.

Corpore on Eesti suurim PR-ettevõte. Äriregister näitab aga, et veebruari seisuga on Tanklerile kuuluv firma Incognita ikka veel Corpore omanike seas.

Plaanib lahkuda. Tankler ütles reedel Äripäevale, et on oma osaluse müüki juba varem kommenteerinud. Ta lisas, et tal on kokkulepe aktsiate võõrandamiseks graafiku alusel. Plaan omanikeringist lõplikult lahkuda on tal oma sõnul olemas, kuid millal leping lõpeb ja ta suhtekorraldusfirmast taandub, Tankler ei vastanud.

Rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk märkis, et olukorda, kus meediaväljaande juht on osanik PR-firmas, on juba sisse kirjutatud huvide konflikt. Tammerk selgitas, et väljaande juht, kel on osalus PR-firmas, peaks sellest esimese sammuna ka avalikkust teavitama ning kui avalikkus teab ja juht leiab, et huvide konflikti ei ole ja ta saab meediaväljaannet sõltumatult juhtida, siis saavad juba lugejad otsustada, kas tahavad seda väljaannet tarbida või mitte.

“Meediatarbija võiks teada, milliste teiste firmadega on väljaande juht seotud,” märkis Tammerk. Ta lisas, et avalikkuse all ei pea ta silmas seda, et infot on võimalik kätte saada äriregistrist, vaid see peab olema avalikult välja öeldud ja ka selgitatud, kas juht suudab huvide konflikti vältida.

Eelmise aasta oktoobrini oli Tankler Corpore omanik eraisikuna. Novembris, kui avalikkus sai teada tema asumisest Eesti Ekspressi peatoimetajaks, liikus tema osalus firmale Incognita. Selle ettevõtte omanik on Tankler ise.

Incognita osalus Corpores on küll 4 protsendi võrra vähenenud, ent veel pregugi on Tankler endiselt suhtekorraldusfirma omanik.

“Mul ei ole enam õigust Corpore dividendidele ja ma ei oma majanduslikke huve Corpores,” rõhutas Tankler. “Formaalselt kuuluvad need aktsiad veel minu nimel olevale osaühingule, kuid sisuliselt ma nende kaudu mingit edasist tulu ei teeni, kui vaid see kokkulepitud väljaostuhind.”

Osaluse väärtus ligi 94 000 eurot. Incognita 2013. aasta majandusaruande andmeil on Tankler teeninud Corpores osaluse vähenemisest ligikaudu 30 000 eurot, millest osa võtab välja dividendidena. See annab aluse hinnata ettevõtte väärtuseks 722 000 eurot, Tankleri praeguse osaluse väärtus PR-firmas on ligi 94 000 eurot.

“Kui sa oled seotud majanduslike huvide kaudu mingi PR-firmaga, võib tekkida kiusatus mingeid asju positiivsemalt või negatiivsemalt kajastada – isegi kaudselt ei paista meediaväljaande juhtimine enam sõltumatu välja,” kommenteeris ajakirjanduseetika nõunik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. February 2014, 18:29
Otsi:

Ava täpsem otsing