Kaisa Gabral • 26. veebruar 2014 kell 8:45

Omakapitalimaks raskelt kopeeritav

ACE Logistics Groupi nõukogu esimehe Karli Lamboti hinnangul võiks Eestis olla ettevõtete tulumaks omakapitalimaksuna, nagu näiteks Šveitsis. Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul pole see lahendus nõnda toorelt kopeeritav.

Jürgen Ligi kommentaar Karli Lamboti arvamusloole:

Autori ettepanek on koostatud üsna juhuslike infokildude, mitte Eesti maksunduse defineeritud probleemide põhjal. Tõele ei vasta arvamus, et Eesti on maksust vabastanud mitteresidentide dividendid, mille tõttu kipub kogu konstruktsioon vaidlemiseks õigupoolest kõlbmatuks osutuma.

Aga Šveitsis kehtib selline kapitalimaks kohalikul, kantonite tasemel, ta hõlmab nii reserve, osakapitali kui akumuleeritud kasumit. Selle kaotamist kaalutakse tõsiselt. Kardan, et tema sünni puhul on tegu referendumite traditsiooni mõjuga - nagu meil, nii ka mujal kipub avalikkuses levima arvamus, et kui maksab ettevõte, eriti pank, siis ei maksa keegi. Kapital on aga tänapäeval väga rahvusvahelise konkurentsi tihe ressurss ja OECD defineerib ettevõtte tulumaksud majandust enim pärssivateks maksudeks. Pigem püüavad riigid avatud majanduses investeeringutele soodustusi konstrueerida.

Tõele vastab meie tööjõu maksustamise suhteliselt kõrge tase, ja tööjõumaksud on pärssivuselt järgmine maks, ent lahendus ei peaks olema kapitali vihma alt räästa alla tõrjumine. Eriti meie õhukese kapitalibaasi puhul tähendaks ajaga kogutud rasva pidev riisumine ettevõtlusele suurt ohtu.

Küll aga soovitab OECD varamakse, millest meil kõige loomulikum oleks maamaks, ning tarbimismakse, eeskätt käibemaksuerandite kaotamist.

Peale muu usub autor rahu saabuvat maksukoormuse tõusust. Tegelikult kipub   selle ukse avamine olema pöördumatu. Selle asemel tuleks rääkida tööjõumaksude alandamisest, kandes peamiselt koormuse mujale, mitte ettevõtte tulule ja kapitalile, vaid majandust vähem pidurdavatele allikatele. Šveits oma väga eripärase positsiooniga maailmamajanduses ja maailma rikkaima riigina ei ole Eesti puhul toorelt kopeeritav.

Hetkel kuum