Ave Lepik • 11. märts 2014 kell 10:31

Raskes seisus seakasvatajad saavad erandkorras toetust

Seakasvatussektori keerulise olukorra leevendamiseks jagab põllumajandusministeerium seakasvatusele erandkorras otsetoetust.

„Kuna seakasvatussektor on sattunud väga raskesse olukorda, tegime Euroopa Komisjonile jaanuari lõpus ettepaneku, et tänavu oleks erandkorras võimalik maksta seakasvatussektorile otsetoetust,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Finantseerimine toimub Euroopa Liidu otsetoetuste kogusumma arvelt suurusjärgus 2,6 miljonit eurot.“

MInisteerium selgitas, et otsetoetuse maksmise võimalusega on koostöös seakasvatajate esindajatega ministeeriumis tegeldud alates eelmise aasta novembrist. Ainukese võimalusena seakasvatussektori otsetoetuste rakendamiseks on kehtestada loomade heaolu nõuetest kõrgemad nõuded ning nende täitmiste eest toetust maksta. See tähendab, et toetust taotlev seakasvataja peab näiteks suurendama sulus peetavate sigade kohta põrandapinda, paigaldama seasulgu tegelusobjekte jne. 

Seakasvatussektor sattus tõsistesse raskustesse juba 2012. aasta kevadel, kui Venemaa keelas elussigade sisseveo Euroopa Liidust. Lisaks sattus sektor tugeva löögi alla tänavu 29. jaanuaril, kui Venemaa keelas sealiha impordi Euroopa Liidust, seoses Leedus ja nüüdseks ka Poolas metssigadelt avastatud aafrika seakatku juhtudega.

Eestis on seakasvatus piimatootmise järel teisel kohal, moodustades loomakasvatustoodangu väärtusest 21%.

Hetkel kuum