Mari Mets • 23. märts 2014 kell 11:31

Eesti ärimeestega bussireisil Poola

Ühes presidendi riigivisiidiga Poola käis ahvatlevalt suurt turgu oma silmaga kaemas ka bussitäis Eesti tippettevõtjaid, kellest nii mõnigi lahkus väsitavalt väljasõidult kasulike kontaktidega.

Eelmise teisipäeva varahommik lennujaama VIP-toas. Varssavi lendu ootama kogunenud ärimehed, ministrid, presidendi kantselei ametnikud ja ajakirjanikud räägivad peamiselt Ukrainast. Nagu ka taksojuht, kes mu lennujaama sõidutas. See on järgneval kolmel päeval kuumim kõneainet pakkuv teema. Pisut lobisevad ärimehed ka oma puldiga liikuvatest kardinatest või hiljuti soetatud luikedest kodutiigis. Paavo Nõgene aitab Urve Tiidusel mantli seljast. Mõned ministrid-ärimehed nurisevad, et VIP-toa cappuccino-masinasse on unustatud piima valada. Tekstiilitootja Delux omanik Göran Sjöholm kallab taskust telefoni otsides teiste kohvrite peale klaasitäie vett, ise seda tähele panemata.

Kus on president? „Tervist, mehed!“ astub uksest sisse veel majandusministri ametis Juhan Parts ja patsutab ettevõtjate ringi astudes hoogsalt vastu kellegi mustas pintsakus õlga. Räägitakse ka sellest, mille järele keegi Varssavisse läheb. Kontaktid, kontaktid, kontaktid – kõlab ärimeeste suudest kõikjalt vastuseks. Mõni minut enne pardaleminekut hõljub VIP-saali uksest sisse hommikuselt värske, pikas pruunis mantlis presidendiproua Evelin Ilves. Presidenti ennast pole aga kusagil näha. Ei näe teda ka lennukis, ega lennukist väljudes punasel vaibal. Kas ta üldse tuli kaasa?

Eesti äridelegatsiooni visiit Poola ei erine palju ühest klassikalisest klassiekskursioonist – paarkümmend nalja viskavat mustades ülikondades „suurt poissi“ istuvad bussis, olemata väga kindlad, kus on järgmine peatus. Klassijuhataja rollis esimeses pingis Kaubandus-Tööstuskoja rahvusvaheliste suhete koordinaator Liis Lehesalu. Klassijuhataja ülesanded algavad juba Varssavi lennujaamas – Poola kaubandus-tööstuskotta sõitev buss tuleb kinni pidada, sest Kristo Kirs Vesimentorist on vales bussis, tema peaks hoopis kohalikku IT-firmat külastama sõitma. Liis loeb pead üle, nüüd kõik klapib.

Nagu eestlastel ikka – küsimusi pole. Poola Kaubandus-Tööstuskoja konverentsisaal. Gunnar Kraft tutvustab Eesti ettevõtjaid, poolakad tutvustavad oma riiki, maksusüsteemi, investeerimiskliimat. Nägude järgi pole Eesti ärimeestel just kuigi lõbus, aga hiljem selgub, et poolakate ettekanded olid igati sisukad ja kasulikud, pakkudes turule sisenejatele palju ideid. Kohtumise lõpus on eestlastest külalistele ette nähtud paarkümmend minutit küsimusteks-kommentaarideks-ettepanekuteks. See voor ei erinenud ühe keskmise Eesti ülikooli loengust, mil õppejõud küsib loengu lõpus „Kas küsimusi on?“ ning auditooriumis lasub vaikus ja kohtumise ametlik osa lõppeb taaskord eestlastest kuulajaskonna vaikival nõusolekul.

 Eesti ettevõtjad käituvad nagu Eesti ajakirjanikudki enamasti pressikonverentsidel – üle saali ühtegi küsimust ega ideed ei kõla, kuid kui avaneb võimalus Poola ärimeestele individuaalselt läheneda, on sagimist küllaga. Võrgustumisminutiteks jõuab kohale ka ülejäänud delegatsioon, kes käis ekskursioonil Poola IT-ettevõttes Sygnity. Kärmelt jõuavad nemadki vahetada visiitkaardid just nende kohalikega, kelle kasulikud kontaktid meeles mõlkusid. Roman Lossman Tavidist otsib Poolast kedagi, kes teaks palju kaubanduskeskustesse sobiva pinna leidmisest – täpselt sellise mehe ta samast konverentsisaalist ka üles leiab. Pikka juttu ei tehta, eestlased on võtnud oma kiireminigi, kui ette nähtud. Seega jääb aega kohaliku kaubandus-tööstuskoja koridoris ringi jalutamiseks ning märkamiseks, et otse konverentsisaali ukse taga ripub seinal suur plakat Baltikumi majakatega – samasugune on ka Kõpu tuletornis.

Saan oma pinginaabriks bussis ainsa naisettevõtja Ruth Oltjeri, kes tõdeb, et Poola on Chemi-Pharmi kõige kiiremini kasvav turg. Ruth teab kõike bakteritest, pisikutest ja käte desifintseerimisest. Mõtlen õudusega, kui kaua on mul juba käed pesemata, olles viibinud äsja kõikide pisikute paradiisis – lennujaamas.

Ülejäänud osa ettevõtjate esimesest reisipäevast täidab suuresti söömine – lõuna suursuguses kohalikus äriklubis ja õhtusöök muhedas kohalikus õllekas. Lauanaabriteks kutsutud mõistagi Poola ärimehed – niisama aega ei raisata. Indrek Neivelt väljub igalt järgmiselt kohtumiselt kingitusega – kandes käes suurt saladuslikku kingitusekotti. Teised ärimehed teevad nalja, et Indrek tuli ju Poola ikkagi äri tegema. Kuna õhtupoolik on möödunud suuresti nelja-viiekäiguliste söömaaegadega, ei võta ärimehed esimesel õhtul vedu Armin Karu üleskutsest külastada tema Olympic Casino Varssavi filiaali kohalikus Hiltoni hotellis.

Väikese riigi võlud. Pärast mõnusalt pikka hommikut hotellis kihutavad nii president kui ärimeeste buss vilkurite saatel Eesti-Poola ärifoorumile. Peetakse kõnesid, vahetatakse viisakusi ja kinnitatakse taaskord üle kahe riigi vahelised heanaaberlikud suhted. President Toomas Hendrik Ilvese huumoriga vürtsitatud kõne avaldab Poola ettevõtjatele muljet – kohalikud kiidavad meie presidendi ladusat inglise keelt ning soovivad endalegi kõne teksti või lindistust mälestuseks. Eestii ärimehed on meelitatud. Kontaktide vahetamine sujub sellises õhkkonnas väga ladusalt. Mitmed Eesti ärimehed kutsuvad oma vast leitud või potentsiaalsed tulevased äripartnerid ka õhtul toimuvale Eesti suursaadiku Eerik Marmei vastuvõtule. Taaskord on poolakad rabatud, kuidas president küll jalutab rahva seas ringi, nii et igaüks võib temaga soovi korral juttu teha. Veelgi enam, president tunneb nende tulevasi Eesti partnereid nimepidi – ju siis peavad ikka tõeliselt kõvad tegijad olema oma riigis.

Kuna hommik oli pikk ning esimese päeva varajase lennu väsimus samuti juba taandunud, läheb Armin Karu tänane üleskutse üheskoos kasiinosse minna juba märksa rohkem peale. Nii saadetaksegi kohalikust Olympicust ettevõtjatele spetsiaalselt oma autod järele. Poola majandust Eesti tippärimehed siiski kasiinosse toetama ei läinud ja suurte rahade peale ei mängitud, neile kui omaniku kaaskonnale korraldati oma pokkeriturniir.

Hommik algab referendumiga. Selle asemel, et veel päevaks 400 kilomeetri kaugusele rannikulinna Gdanski lennata, hääletab 97 protsenti ettevõtjatest isekeskis korraldatud hääletusel otse koju lendamise poolt. Kui lennuk siiski nina Gdanski poole pöörab ja rattad maast lahti saab, saadab Estonian Airi stjuardess paki Ibumetini ärimeeste pingiridade vahel ringi käima. Eesti ettevõtjate viimase reisipäeva tippsündmus leiab aga aset Sopotis – pisikeses kuurortlinnas Tallinna-suuruse Gdanski vahetus läheduses. Nimelt kogunevad piirkonna ettevõtjad sealsesse Eesti ärimehele Tarmo Sumbergile kuuluvasse Mera spaahotelli, et taaskord kontakte-ideid vahetada. Viimane kohtumispaik asub aga imeilusa liivaranna ääres ning hotelli terrassil puhub kevadine briis, paistab soe õhtupäike ja avaneb hunnitu merevaade. Väsitavast ärireisist lõõgastuvad ärimehed tõdevad rahulolevalt, et neil on hea meel, et nende tagapingireferendum läbi ei läinud.

 

MIS TOIMUS?

Presidendi riigivisiit  Poola 18.-20. märtsil

-Lisaks presidendile ja tema saatjaskonnale külastas Poolat ka paarikümneliikmeline äridelegatsioon

-Visiidi korraldas Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, kes uuris osalevatelt ettvõtjatelt paar kuud varem, milliste Poola ettevõtjate ja ametnikega nad sooviksid visiidi ajal kohtuda

-Soovitud ettevõtjad olid kutsutud Eesti ja Poola ettevõtjate ühisüritustele, et eestlastel oleks lihtsam Poola turule siseneda, seal laieneda või oma tooteid kohalikele partneritele tutvustada

-Äridelegatsiooni koosseisu kuulusid: Ivar Dembovski (AS Rait), Robert Juodka (advokaadibüroo Varul), Tõnis Kaasik (AS Ecometal), Armin Karu (Olympic Entertainment Group), Kristo Kirs (OÜ Vesimentor), Juhan Kolk (AS Yoga), Erik Konze (Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit), Mariusz Kowalski (Raitwood), Tõnis Leetjõe (AS Eesti Viljasalv), Roman Lossman (AS Tavid), Indrek Neivelt (OÜ Trust In), Ruth Oltjer (AS Chemi-Pharm), Neeme Org (OÜ Aktors), Hannes Plinte (OÜ GoSwift), Martin Rand (OÜ VitalFields), Göran Sjöholm (OÜ Delux), Aare Tark (advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene), Darius Totilas (Raitwood UAB), Margus Uudam (OÜ Ambient Sound Investments), Andres Vainola (AS Empower), Tiit Vapper (Real Systems), Aleksander Wasidlow (OÜ Vesimentor), Mait Palts (Eesti Kaubandus-Tööstuskoda), Liis Lehesalu (Eesti Kaubandus-Tööstuskoda).

Hetkel kuum