Juhan Lang • 25. märts 2014 kell 7:20

Hiina pankade raha voolab alternatiivfondidesse

Hiina suuremate pankade juhid püüavad reguleerida alternatiivfondide hüppelist kasvu.

Pankade viha on suunatud online-teenusepakkujate, eriti üheksa kuu eest Alibaba Group Holdingu online-makseid pakkuva tütarettevõtte Alipay loodud Yu’E Bao fondi vastu, vahendab Bloomberg.

Praeguseks on ettevõttel hoiuseid 81 miljonilt kliendilt ja 28. veebruariks oli fondil 500 miljardi jüaani ehk 80 miljardi dollari eest deposiite. Xinhua uudisteagentuuri teatel olid need numbrid jaanuari keskpaigaks kahekordistunud.

Et vähemalt kuus teist tehnoloogiafirmat on lagedale tulnud sarnaste toodetega, pakkudes hoiustele kuni 10% tootlust, ähvardab Hiina pangandussüsteemist veelgi rohkem raha välja voolata.

Kuna pankade hoiuste intressimäärad on valitsuse poolt kinnitatud 0,35 protsendile, ei suuda pangajuhid raha väljavoolu pidurdada. Lisaregulatsioonide vajadust põhjendavad suurpangad väidetega, et alternatiivkontode üle puudub piisav järelevalve, nad on ebaturvalised ning volatiilsuse ja likviidsuse juhtimine on ohuks Hiina finantsstabiilsusele.

„Sektori enda hüvanguks on aeg kasutusele võtta regulatsioonid,“ toonitas Industrial & Commercial Bank of China ekspresident Yang Kaisheng. „Interneti  rahastamise kasv Hiinas on vältimatu, sest see on rohujuure tasandil parem. Aga kes iganes pakuvad online või offline finantsteenuseid, peavad vastama eeskirjadele, sest kui keegi jääb liiga pikalt järelvalve alt välja, suurenevad ohud finantsstabiilsusele märgatavalt.“

Hetkel kuum