PALGA TOP. Hea palk välisturu toel

26. märts 2014, 00:00

Eesti parim palgamaksja on kuue töötajaga valdusfirma Eesti Telekom, kus keskmine töö­tasu oli 2012. aastal 10 375 eurot kuus, selgub täna ilmunud Äripäeva eriväljaandest Palga TOP.

Eesti Telekom on tippjuhtidest koosnev ette­võte, mis osutab juhtimisteenust Eesti Telekomi tütarettevõtetele EMT ja Elion Ettevõtted.

Eesti kõige kõrgemini tasustatud tippjuht oli 2012. aastal logistikafirmat DBT juhtinud Vladimir Volohhonski, kelle keskmine brutosissetulek oli 64 049 eurot. Ka eelmise Palga TOPi võitnud Vladimir Volohhonski oli DBT juhatuses 1997. aastast kuni surmani 2013. aasta mais. Praegu juhib ettevõtet tema poeg Aleksandr Volohhonski.

Täna ilmunud Palga TOPis on 2012. aasta majandusaasta aruannete alusel kaks edetabelit – parimate palgamaksjate ja tippjuhtide palga TOP.

  • Enefit maksab töötajaile tippjuhiväärset palka

Eesti Energia tütarfirmas Enefit Outotec Technology makstakse töötajatele tippjuhiväärset palka – ettevõtte keskmine töötasu on 7200 eurot.

Enefit Outotec Technology juhatuse esimees Alo Kelder ütles, et ettevõtte eesmärk on arendada ja müüa Enefiti põlevkivitehnoloogiat. EOT on registreeritud Eestis, kuid püsiv tegevuskoht on Saksamaal Frankfurdis, kus asub ka ettevõtte teadus- ja arenduskeskus. “Seal asuvad põlevkiviõli tootmise tehnoloogia laborseadmed ja katsetehas, mis võimaldavad teha katseid eri leiukohtade põlevkiviga, koguda andmeid tehnoloogia kohandamise jaoks ja toota põlevkiviõli proovipartiisid edasisteks analüüsideks ja tehaste projekteerimiseks,” rääkis Kelder. Teste ja analüüse on tehtud Eesti, Hiina, Jordaania, Maroko ja USA põlevkiviga.

Eesti Energia ja Outoteci ühisettevõte Enefit Outotec Technology asutati 2009. aastal, aga alustas tegevust 2012. aastal, samal aastal investeeriti katseseadme ehitusse 4,4 miljonit eurot. Praegu töötab ettevõttes 8 inimest, kellele makstakse pea­aegu üheksa ja pool Eesti keskmist palka. “Tasustamispõhimõtted lähtuvad töötajate kompetentsusest ja asukohamaast ning peegeldavad rahvusvahelisel turul oma ala ekspertidele makstava tasu taset,” selgitas Kelder.

Tema sõnul tuleb arvestada Saksamaa suurema maksukoormusega, sest seal on üksikisiku tulumaks Eesti omast ligemale kaks korda suurem. “Olulisi muudatusi sel aastal töötajate arvus ei kavandata ning tasustamise põhimõtted ja summad jäävad võrreldavaks varasemaga. Tulemustasusüsteem on seotud töötajate eesmärkide täitmisega,” rääkis Kelder.

Enefit on Keldri sõnul üks maailma väheseid tööstuslikult tõestatud põlevkiviõlitehnoloogiaid. Igal aastal toodavad Enefit140 tehased Eestis ligi 200 000 tonni põlevkiviõli ja seadistamisel on maailma suurim põlevkiviõlitehas Enefit280. Viimase kümnendi jooksul on paljud põlevkiviressursse omavad riigid hakanud põlevkivitehnoloogiate vastu huvi tundma, et oma maavara kasutusele võtta. Kuna iga leiukoha põlevkivi on erinev, siis on vaja ka tehnoloogilised lahendused nende omadustele kohandada. EOT igapäevatöö hõlmabki tehnoloogia arendust, katsete tegemist labori- ja katseseadmetel, insenertehnilisi uuringuid ja projekteerimist.

Eesti Energiale kuulub 60% EOTst ja 40% kuulub Helsingi börsil noteeritud tehnoloogiaettevõttele Outotec.

  • Tarkvarateenuse osutaja: Eesti on atraktiivne

Soome kapitalil põhineva maailma ühe suurema maksete ­autentimisteenuse pakkuja Modirum MdPay OÜ peakontor asub Eestis, kus ettevõte maksab Norra tasemel palka.

“Maksame head palka Eesti mõistes, aga võib-olla mitte nii head, kui te arvate,” ütles ­Modirum MdPay juhatuse liige ja suuromanik Jari Sakari Heikkinen. 2012. aasta aruandest selgub, et ettevõtte keskmine kuupalk on 13 288 eurot. “Meie 2012. aasta aruanne on konsolideeritud ning sisaldab Modirum ­MDPay Eesti ja Norra tegevust. Kui jagada 2012. aasta tööjõukulud töötajate arvuga, siis saab Eesti jaoks väga eksitava keskmise palga,” selgitas Heikkinen.

Modirum MDPay palgal on kaks töötajat. “Mõlemad töötajad on kõrgema taseme juhid, kes töötavad meie Norra filiaalis, mitte Eestis,” märkis Heikkinen. Modirum grupi teistes ettevõtetes töötab üle maailma 20 inimest, neist 10 Eestis. Eestis on registreeritud Modirum OÜ, ModirumID OÜ, Modirum Services OÜ ja Modirum Software OÜ.

Ettevõtte käive kasvas mullu 51%. “Tavapärasest suurem kasv tuli tänu klientide nõudmistele, mis olid seotud hooajalise arenguga. Sel aastal ootame 10–30% käibe kasvu,” sõnas Heikkinen.

Modirum MdPay osutab tarkvarateenust peamiselt turvaliste autentimisteenuste valdkonnas, töödeldes igal aastal üle 100 miljoni makse.  Eestis tehakse tootearendust ja süsteemihaldust.

“Meie peakontor asub Eestis, kuid enamik omanikke Eestis ei ela,” sõnas Heikkinen. “Eestis kontori omamise peamine ­eelis on see, et siin on ettevõtte tulumaksumäär null.” Ka pole siin Heikkineni sõnul riski, et püütakse maksustada tütarettevõtteid või seotud äriühinguid teistes riikides. “Kui maksuvaidlused riikide vahel on suurette­võtetele võib-olla lihtsalt ebamugavad, siis väikeettevõtetele võib see olla tõesti suur probleem.”

  • Esteli tütarettevõte põles suure leegiga läbi

Lasnamäel asuv Tallinna Elektrotehnika Tehas Estel AS, mis töötab välja elektrilist muundurtehnikat ja pooljuhtseadmeid, lõi 2011. aastal tütarfirma Setrans Holding, et oma toodangut Prantsusmaa turule viia.

Paraku projekt ebaõnnestus ning mullu juunis kuulutati välja Setrans Holdingu pankrot.

Ettevõtte 2012. aasta müügitulu oli 0 eurot, samas maksti üheksale töötajale aasta jooksul kokku 615 602 eurot ehk 5700 eurot kuus.

“Tegemist on Esteli tütar­ettevõttega, mille tegevus Eestis ei käivitunud,” selgitas Setrans Holdingu pankrotihaldur Veli Kraavi. Tema sõnul asus filiaal Prantsusmaal. Tegemist oli ­turustusettevõttega, kus oli ametis 10–15 töötajat ning eesmärk oli proovida turustada ­Eesti toodangut Prantsusmaal.

Kraavi sõnul oli Setrans Holdingul päris mahukas aktsia­kapital – 2 miljonit eurot. “Prantsusmaa filiaali juhtkond ja töötajad suutsid selle paari aastaga ära põletada,” nentis Kraavi. “Üsna kulukas ja läbimõtlemata samm, kus põletati enda raha,” lisas ta.

Kraavi sõnul oli tippjuhtide palk üle 10 000 euro, teistel juhtidel kuni 4000 eurot. “Lisaks kontor, autod jne,” loetles ta. Ettevõtte juhataja Nikolay Samsonovi aastapalk oli aga koguni 159 996 eurot. Samsonov ei soovinud ettevõtte tegevust ja palku kommenteerida.

  • Laevade sisustaja: palk ei peaks olema avalik

Kriisi ajal loodud kruiisi- ja reisilaevade sisustusprojektide tootja Kostamena OÜ maksab oma töötajatele keskmist palka 1710 eurot kuus.

Kostamena OÜ üks omanikke Indrek Kalgan leiab, et inimlikust seisukohast ei peaks palganumber olema avalik, aga varimajanduse vältimiseks oleks see kindlasti abiks.

Teie ettevõte on loodud 2009. aastal ehk kriisi ajal. Kust tuli idee? Olles aastaid samal alal tegutsenud, otsustasime luua ettevõtte, mis arvestaks paremini meie klientide soovide ja nõudmistega.

Lisaks koduturgudele müüte oma toodangut ka USAsse. Kuidas õnnestus sinna turule siseneda? Kuna meie klientide hulka kuulub mitu rahvusvahelist kontserni, siis see oli suhteliselt loogiline samm meie tegevuses.

Teie 2012. aasta majandusaruandest selgub, et ettevõttes töötab viis inimest ja nende keskmine palk on 5131 eurot. Kas see vastab tõele? 2012. aastal oli meil 15 töötajat, seega on keskmine palk kolm korda väiksem.

Kas Teie ettevõttes on palgad avalikud? Palgad ei ole avalikud ja lepingutingimused on konfidentsiaalsed.

Mis on Teie palgamaksmise põhimõte? Maksta hea töö eest head palka.

Kas Eestis võiksid palgad olla avalikud? Keeruline küsimus – inimlikust seisukohast ei peaks, aga varimajanduse vältimiseks oleks kindlasti abiks.

Teie 2012. aasta käive oli 1 826 527 eurot, kasvades 23%. Kuidas läks eelmisel aastal? Käive kasvas ca 50%.

 

Tasub teada

  • Enefit Outotec Technology OÜ

põhitegevusala on teadus- ja arendustegevus loodus- ja tehnikateaduse vallas.
Asutati 2009. aastal Eesti ­Energia ja Outotec GmbH poolt, et arendada ja litsentseerida uue põlvkonna kiviõli tootmise tehnoloogiat Enefit.
Enefit-tehnoloogia ühendab eri funktsioone täitvad töötlemisseadmed nt põlev­kivi kuivatamiseks ja pürolüüsiks, poolkoksi põletamiseks ning ­aurude ja gaaside puhastamiseks.

Enefit140 õlitehas
Enefitil on kaks Enefit140 seadet, millega töödeldakse ligikaudu 1,6 miljonit tonni põlev­kivi aastas ja toodetakse üle miljoni barreli erinevaid põlevkivi­fraktsioone. Esimestel aastatel tekkis palju tehnilisi probleeme ning seetõttu töötas tehas väga ebaefektiivselt. Töökindla, efektiivse ja tulutoova tehase väljatöötamiseks kulus ligi 20 aastat. Praeguseks on insenerid täiustanud ja välja vahetanud ligikaudu 70% algsetest seadmetest.

  • Modirum MDPay OÜ

Soome kapitalil ettevõte pakub kaardimakselahendusi ja osutab turvalisi autentimisteenuseid SAAS (software as service) põhimõttel. Loodud tarkvara kasutavad miljonid kaardiomanikud, tuhanded kaupmehed ja sajad pangad üle maailma.
Hosting’u-keskused on Tallinnas ja Oslos, mis on nii Visa, Mastercardi kui ka PCI DSS poolt sertifitseeritud. Ettevõtte põhi­asukoht on Norras.
Pakub litsentsipõhist lahendust mitmele suuremale makseteenuse osutajale, kes müüvad seda teenust edasi pankadele.
Omanikud on 77% Cloud Computing OÜ (Jari Sakari Heikkinen) ja 23%  Cejestra OÜ (Vesa-Pekka Henrik Parkkinen).
Käive oli 2012. aastal 2,7 mln ­eurot ja 2011. aastal 1,3 mln ­eurot. Kui 2011. aastal oli kahjum 40 975 eurot, siis 2012. aastal 187 710 eurot.

  • Setrans Holding

omanik oli Tallinna Elektrotehnika Tehas Estel AS. Ettevõtte juhatuses olid Ingrid Marie-Anne Edwige Périn ép. Duquet, Nikolay Samsonov, Veli Kraavi.

Tallinna Elektrotehnika Tehas Estel
Ajalugu ulatub aastasse 1870. Tegemist on ühe maailmaturu liidriga elektrilise muundurtehnika ja elektriliste pooljuhtseadmete väljatöötamise, tootmise ja realiseerimise alal.
Ettevõtte seadmeid kasutatakse lennu- ja raudteetranspordis, aga ka mäetööstuses, metall­urgias, masinaehituses ja energeetikas.

  • Kostamena OÜ

Kodumaisel kapitalil põhinev ettevõte, mis valmistab metall- ja puittooteid. Ettevõtte tegevusalade hulka kuuluvad kruiisi- ja reisilaevade ning ühiskondlike hoonete sisustusprojektid.

 

Edetabel

  • Tippjuhtide palga TOP

2012. aasta keskmine brutosissetulek kuus eurodes, juhtkonna koosseis ja ­ettevõte nimi
1. Vladimir Volohhonski, DBT  64 049
2. Oleg Ossinovski, Siarhei Psiola, Spacecom 51 347  
4. Tero Taskila,  Estonian Air 43 196
Oli 2012. aastal ametis 10 kuud. Tasu sisaldab 99 684eurost lahkumis­kompensatsiooni.
5. Grigori Rush,  Petromaks Spediitori AS 39 952   
Aastaga toimus kõrgema juhtkonna tasudes 2,7kordne hüpe.
6. Erik Laidvee, Helena Hakkinen,  Transiidikeskus 38 813
8. Jan Peter Ingman,  HK Scan 36 198
Soome maksuameti andmed sisse­tuleku kohta. Suure osa ajast Eestis elav Soome ettevõtja soetas 2013. aasta esimeses pooles osaluse piimatööstuses Trigon Dairy Farming ning seejärel investeeris pagaritööstusse Hagar.
9. Sulev Loo,  Tarcona AS 33 842
Üle 100 töötajaga firmade hulgas on nafta ja naftasaaduste logistikateenuse pakkuja ka Eesti parim palgamaksja.
10. Rami Ryhänen,  MCB Finance Estonia OÜ ja MCB Finance AS 33 725
Eestis elav soomlane oli Credit24 kiirlaenukontori kaubamärgi omanikfirma MCB ­Finance ainus juhatuse liige 2013. aasta jaanuarini. Siis lisandus juhatusse Suur­britannia kodanik Paul Aylieff. MCB Finance maksis juhatuse liikmele 2012. aastal tasu keskmiselt 25 198 eurot kuus. Lisaks kuulus Ryhänen ainsana ka MCB Finance Estonia OÜ juhatusse. See ettevõte maksis 2012. aastal juhatuse liikmele tasu keskmiselt 8527 eurot kuus.

 

Edetabel

  • Palgamaksjate TOP

keskmine töötasu eurodes 2012. aastal
1.  Eesti Telekom AS  10 375 
2.  MCB Finance AS  9807  
3.  Modirum MdPay OÜ  7909
4.  Enefit Outotec Technology OÜ  5786
5.  ARPI Aviation Estonia OÜ  7189
6.  Microsoft Estonia OÜ  6463
7.  Spacecom  6125
8.  Setrans Holding AS  5700
9.  Kostamena OÜ  5131
10.  Nordic FPC OÜ  4875
11.  Danske Capital AS  4669
12.  Heavyinstall OÜ  4420
13.  Ambient Sound Investments OÜ  4417
14.  Trigon Capital  4412
15.  Avicenna Medical OÜ  4382
16.  Roche Eesti OÜ  4373
17.  Mereregistri Laevade Eesti AS  4319
18.  Tarcona AS  4185
19.  AS SEB Varahaldus  4104
20.  Mediradix OÜ  4094

Märkus: Täna ilmunud ajakirjas Palga TOP on Enefit Outotec Technology keskmine palk tegelikkusest suurem ja ettevõte on seetõttu ka üks koht kõrgemal. Eksimus tulenes sellest, et Enefit Outotec Technology töötajad elavad ja töötavad Saksamaal ja seega rakendatakse neile ka sealset maksusüsteemi. Saksamaal katab poole sotsiaalmaksust tööandja ja poole töötaja. Enefiti enda arvutuste kohaselt on nende töötajate keskmine brutotöötasu koos puhkuse- ja tulemustasudega 7200 eurot ja ilma puhkuse- ja tulemustasudeta 5786,35 eurot. Need summad ei sisalda töötajate endi poolt Saksa­maal tasutavat sotsiaalmaksu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2014, 20:49
Otsi:

Ava täpsem otsing