Nordea: kinnisvara hinnakasv ületab endiselt palgakasvu

Kaisa Gabral 24. aprill 2014, 12:47

Nordea Panga peaökonomist Tõnu Palm märkis EKFLi kinnisvarakonverentsil, et kinnisvara hinnakasv on Eestis sarnaselt USAga kordades kiirem palgakasvust. Kui palgakasv jätkub, siis kinnisvarahindade kasv ei saa samamoodi jätkuda.

„USAs on uue kinnisvara hind kasvanud väga kiiresti. Eestis liigub kinnisvarakasv sarnaselt USAle kiiremini kui palgakasv. Kuid Eestis on laenu andmine konservatiivne, USAs antakse rohkem laene. Eesti kinnisvarahindade tõus erineb varasemast buumist selle poolest, et inimesed ostavad rohkem oma finantsidest, pangad on konservatiivsemad kui eelmise kasvulaine ajal,“ rääkis Palm konverentsil.

„Eestisse tuleb raha peamiselt ekspordist. Mis saab kui peamised eksporditurud on languses?“ tõstatas Palm küsimuse. Euroopa kinnisvarahinnakasv on täna Palmi sõnul languses -1,4%. „Hispaanias on huvitav ja õige aeg hakata ostma kinnisvara. Kui me varem ostsime riskantseid võlakirju, siis nüüd liigub huvi sinnapoole. Soomel on vaja raha kokku hoida, et eelarvet koos hoida. Soome poolt on ehituse osas pigem jahutav tuul,“ rääkis Palm.

Eestis pidurdab Palmi hinnangul palgakasv ettevõtte kasumite kasvu. 2013. aaasta globaalmajanduse tähtsündmuseks kujunes Palmi sõnul intressitõusu tsükkel.

Kevad toob paremad ajad.

USA on Palmi hinnangul suutnud viia kõrget tööpuudust alla, palgakasv seisab neil alles ees. „Oodake kevadel USAst häid tulemusi. USA peaks kahe aasta pärast hakkama piirama majanduskasvu, et hoida inflatsiooni maas,“ märkis Palm. Ta tõi näite, et majanduskasvu jahutamise poole pealt on huvitav vaadata Uus-Meremaad, kes on kaks korda tõstnud näiteks intressimäärasid.

Rääkides euroala majanduses möönis Palm, et eelmise aasta lõpuks suudeti väike majanduskasv saavutada. „Positiivne foon euroalast hakkab meile jõudma järgmisel aastal,“ lisas ta. Soomest rääkides tõi Palm välja nende suure palgakasvu, kui vähese kärpimise majanduse langemisse hetkedel. Samuti on Soomes ehitusturg suhteliselt jahe, hästi läheb pigem neil, kes tegutsevad hetkel Norras.

Eestis kasvavad palgad Euroopas kõige kiiremini. „Oleme suutnud koos põhjamaadega kasvatada tööstustoodangut, kuid meil on vaja leida kasvumootorid,“ toonitas ökonomist. Tema hinnangul on finantsturgudel täna plussis need investorid, kes investeerisid riskantsemate riikide võlakirjadesse.

Palgakasv jääb Eestis püsima

Palmi sõnul Eestis tarbimine jätkub, inflatsioon aeglustub ja palgakasv jääb püsima. „Muidu me kaotame tööjõudu teistele euroala riikidele. Kui tööealine elanikkond Euroopas väheneb, siis tahetakse töölisi leida mujalt ELi riikidest,“ seletas Palm.

Uutele autodele prognoosis Palm käesolevaks aastaks 2% kasvu. Kuid kinnisvarahindade puhul pole kahekohaline number tema hinnangul kasvu iseloomustamiseks kuigi jätkusuutlik.

„Kui majanduskasv aeglustub, siis ei saa ka kinnisvarahinnad kasvada. Baltikumis on palgakasv kiire, ligi 6-7%, inflatsioon aeglustub. Sel aastal peame purjetama eratarbimise kasvust läbi,“ lausus Palm.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. April 2014, 12:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing