Sirje Rank • 14. mai 2014 kell 15:29

Lavrov: Ukraina idaosas käib päris sõda

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on Ukraina ida- ja lõunaosas päris sõda lahti.

"Kui ukrainlased tapavad ukrainlasi, ollakse kodusõjale nii lähedal kui veel olla annab," ütles Lavrov agentuuri Bloomberg telekanalile Moskvas antud intervjuus. "Ukraina ida- ja lõunaosas käib sõda, päris sõda, kus kasutatakse raskerelvi. Ja kui see peaks kaasa aitama vabadele ja ausatele valimistele, siis on mul vabaduse mõiste jäänud ebaselgeks," ütles Lavrov.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk kutsus eile Venemaad üles separatistide tegevust hukka mõistma ja kaasa aitama olukorra stabiliseerimisele.

"Vägivald Ukrainas on üle minemas regulaarseks sõjategevuseks relvastatud isikute ja Ukraina armee vahel, mis tähendab, et kodusõja oht kasvab," ütles Moskvas poliitika ja majandusalase kommunikatsiooni agentuuri president Dmitri Orlov agentuurile Bloomberg.

Euroopa püüab suurendada diplomaatilisi jõupingutusi - eile oli Kiievis ja Odessas Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier, et vahendada kõnelusi Kiievi ja venemeelsete separatistide vahel. Samuti püüab OSCE kaasa aidata pingete maandamisele.

Venemaad ähvardavad uued sanktsioonid, kui 25. mai presidendivalimistel toimuda ei lasta, ütles Prantsusmaa president Francois Hollande eile Tbilisis. Sama kinnitas eile Tallinnas USA asevälisminister Victoria Nuland ja täna välisminister Urmas Paet.

"ELi kolmanda laine sanktsioonid - tõenäoline on see, et need tulevad jutuks, kui on enne presidendivalimisi tõsiseid kaitseid valimisi väärata, et neid ära rikkuda. Või kui toimub mingi uus ja selge sõjaline areng neis sündmustes," ütles Paet täna ajakirjanikele.

Lisaks hakkab EL Paeti sõnul tegema ettevalmistusi tsiviilmissiooni lähetamiseks Ukrainasse. Selle sisu on, et võimalike valdkondade eksperdid kes peaksid aitama muudatusi ja reforme teha.

G7 arenenud tööstusriigid otsustavad karmimate sanktsioonide üle 4.-5. juunini Brüsselis toimuval tippkohtumisel.

See, et Venemaa pannakse Ukrainas 25. maile kavandatud presidendivalimiste eest vastutama, on naeruväärne, ütles Lavrov. Hääletuse tulemused ei saa olla legitiimsed, kui seda takistab sõjategevus, ütles ta. Venemaal ei ole tema sõnul mingit kavatsust kusagile oma väeüksusi saata.

"Nagu president Putin ütles, on igasugused valimised samm õiges suunas ja meil tuleb nende valimiste üle otsustada nende tulemuse järgi," ütles Lavrov. "See peab olema piisavalt hea ja piisavalt legitiimne ukrainlaste endi jaoks."

Separatistid on haaranud valitsushooned enda valdusesse vähemalt 10 linnas. Donetski oblastis on pantvangi võetud 20 ajakirjanikku ja riigi idaosas oma kontrolli alla võetud 15 meediakanalit, teatas Kiievis asuv massiinformatsiooni instituut täna oma veebilehel.

Hetkel kuum