Jaapan: kas peale kasvu tuleb langus?

Raido Neemre 15. mai 2014, 19:43

Kuigi Jaapani esimese kvartali majanduskasv oli viimase kahe aasta kiireim, hoiatavad analüütikud, et šampanja joomiseks on veel liiga vara.

Maailma suuruselt kolmanda majanduse majanduskasvu aastatempoks ajavahemikus jaanuar-märts oli 5,9%. Reutersi küsitletud analüütikud ennustasid majanduskasvuks 4,2%.

Ekspertide sõnul järgneb SKP kasvule tõenäoliselt aga teises kvartalis langus, kuna peale hiljuti jõustunud maksutõusu hoiavad tarbijad ennast tõenäoliselt tagasi.

„See on vältimatu, kuna esimese kvartali suurt kasvu juhtis peamiselt maksutõusu-eelne suur nõudlus,“ sõnas RBS Jaapani majandusanalüütik Junko Nishioka. Tema hinnangul saab teise kvartali aastaseks majanduskasvuks olema 3,8%.

Samas viitas ta ka majanduses aset leidvatele positiivsetele muutustele.

„Investeeringute taastumine on eriti julgustav – see näitab, et Abenomics toimib,“ sõnas ta, viidates peaminister Shinzo Abe kolmeosalisele majanduse elavdamise plaanile.

Investeeringute maht kasvas 4,9%, mis ületab kaugelt analüütikute pakutud 2,1% kasvu ning on ühtlasi suurim kasv alates 2011. aasta neljandast kvartalist.

Abe lisas veel, et kasvu toetab ka tööturu olukorra paranemine. Riigi tööturg on viimastel kuudel kasvanud, kuna ettevõtted palkavad majanduse paranemise tingumustes taas uusi töötajaid.

Jaapani töötuse määr on praegu 3,6%, mis on märkimisväärselt madalam kui näiteks USA ja Suurbritannia töötusemäärad, mis on üle 6%.

Ka mitmed ärisektori uuringud, sh aprilli Economy Watchers Survey, mis avaldati sellel nädalal, viitavad, et majanduskasv põrkab teises kvartalis tagasi.

Töötajate uuringu, mis hõlmas näiteks taksojuhte, hotelli-ja restoranitöötajaid ehk nö “majanduse jälgijaid”, tulemused hüppasid 15,6 punkti võrra kõrgemale, 50,3 punktile. 50 tase eraldab optimismi pessimismist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2014, 19:43
Otsi:

Ava täpsem otsing