Romet Kreek • 21. mai 2014 kell 10:22

Putini Peterburi ärifoorum on põrumisohus

Sel nädalal kogunevad Peterburis Vene miljardärid, kuid Läänest on tulemas vähe otsustajaid, vahendab Bloomberg.

Kuna Vene president Vladimir Putin on viinud Ukraina tõttu Venemaa vastasseisu Europa ja USAga, on raha riigist välja voolanud. Vene rublades võlakirjadele on see esimene tõusukuu kolmest, kuid kapitali väljavool on esimeses kvartalis ületanud 50 miljardit dollarit. Valge Maja lobistab Lääne äriliidreid, et need jätaksid foorumile minemata, kuigi Vene miljardäre peaks seal olema mullusest enam.

„See on halb,“ ütles Vene suurima soojustus- ja katusematerjalide tootja Technonicoli asutajast ja presidendist miljardär Sergei Kolesnikov, kes osaleb 22.-24. maini toimuval konverentsil. „Venemaal on vaja majanduse elavdamiseks investoreid, kuid raha liigub riigist välja.“

Sergio Trigo Paz, kes juhib hiiglasliku varahaldusfirma BlackRock arenevate turgude võlakirjafondi, ütles, et nende fond müüs ära kõik Vene võlakirjad seoses USA sanktsioonide karmistamise riskiga. Seda kirjutas läinud nödalane Financial Times.

Tänavu peaks foorumit külastama 32 vene miljardäri. Seda on kaks enam, kui mullu. USA suured nimed on puudu, kuna Valge Maja ametnikud kutsusid Ukraina kriisi süvenedes USA äriliidreid osalemisest loobuma.

Visa Charlie Scharf ja PepsiCo Indra K. Nooyi ei kavatse osaleda. Citigroupi juhatuse esimees Michael Corbat saadab sinna enda asemel kellegi teise. Tõenäoliselt ei osale ka Goldman Sachsi juht Lloyd C. Blankfein. Morgan Stanley juhatuse esimees James Gorman on samuti tühistamas oma osalemisplaane, ütles üks asjaga kursis olev isik.

Alcoa juhatuse esimees Klaus Kleinfeld ei osale foorumil, küll aga on seal ettevõtte Venemaa juhid, teatas ettevõte.

„Mina olen optimist – seal on vähem inimesi, kuid küll nad tulevad,“ ütles Bioenergy nõukogu esimees David Jakobašvili, kes ei ole kunagi jätnud foorumil osalemata. „Venelased on kohal.“

Eksmiljardär Aleksander Lebedev, kellele kuulub ettevõte National Reserve, plaanib osaleda vaid kohtumistel äripartneritega. „Jätan ära osalemise ametlikus osas, kus taotakse trumme ja öeldakse, et kõik on korras,“ ütles 54aastane Lebedev.

Hetkel kuum