Ernst & Young: Eesti Lätile ja Leedule alla jäämas

Indrek Kald 29. mai 2014, 12:38

Üleilmse konsultatsiooni- ja audiitorfirma Ernst & Young teatel on Eesti välisinvesteeringute sihtriigina Lätile ja Leedule alla jäämas.

Ernst & Young Baltic ASi avaldatud Euroopa atraktiivsuse uuringust selgub, et mullu kasvas otseinvesteeringute arv Eestisse 24%. Eesti asetub sellega välisinvestorite jaoks atraktiivsete sihtriikide pingreas jätkuvalt 25. kohale. Samas Leedu on võrreldes aastatagusega tõusnud ühe koha võrra, 23. positsioonile ning viimati 35. kohal olnud Läti on teinud märkimisväärse tõusu, 26. positsioonile.

"On kahtlemata positiivne, et välisinvestorite huvi Eesti vastu on kasvanud, aga kui võrrelda tulemusi teiste Balti riikidega, siis peab tunnistama, et jääme neile alla," märkis Ernst & Young Balticu partner Ivar Kiigemägi.

"Suuremad käärid tulevad meie jaoks sisse näiteks loodavate töökohtade arvus – kui Eestis algatati mullu 31 uut otseinvesteeringuprojekti ja nende tulemusel tekkis juurde 500 uut töökohta, siis Leedus loodi 33 projekti ja 1265 uut töökohta ning Lätis 29 projektiga tervelt 1614 uut töökohta," märkis ta pressiteates.

Suure kasvu on teinud Läti, kelle atraktiivsus on Kiigemägi sõnul pärast euroga liitumist märkimisväärselt tõusnud. "Lätti tehtud otseinvesteeringute arv kasvas 314%. Selle üheks põhjuseks on ilmselt ka madal võrdlusbaas, kuid tuleb siiski nentida, et Läti on riigina hakanud aktiivsemalt tegelema enda investeerimiskeskkonna parendamise ning tuntuse suurendamisega".

Kiigemägi sõnul ei tundu Eesti lihtsa süsteemi rõhutamine ilmselt investoreile enam nii atraktiivne kui teiste pakutavad võimalikud investeeringutele suunatud soodustused.

"Seda võib järeldada näiteks projektide suuruste põhjal. Kui Lätisse ja Leedusse tulevad suuremad projektid, siis eeldada võib, et nende taga on suuremad investorid, kes keskenduvad rohkem sihtriikide võrdlemisele. Eesti osas on suurim investeerija Soome ehk siin on ilmselt tähtsal kohal pigem geograafiline ja kultuuriline lähedus," sõnas ta.

Kui Euroopas tervikuna oli otseinvesteeringute rõhk müügi ja turunduse edendamiseks tehtavail projektidel ja nii oli see näiteks ka Leedus, siis Eestis ja Lätis tehti mullu enim hoopis tootmisega seotud investeeringuid.

Märgilise tähtsusega on Kiigemägi sõnul ka teadus- ja arendusprojektide arvu suurenemine. "Kui 2012. aastal loodi Baltikumis sellised projekte kokku neli ja neist pooled Eestis, siis 2013. aastal algatati teadus- ja arendusprojekte Baltikumis juba 14, kuid Eestisse tuli neist vaid kolm. Seevastu Leedus investeeriti tervelt seitsmesse selle valdkonna projekti, mille üheks põhjuseks on kahtlemata Leedu tulumaksusoodustused teaduse ja arenduse vallas investeeringute tegijatele," selgitas ta.

Euroopas tervikuna tehti mullu üllatuslikult rekordarv investeerimisotsuseid: 3955 investeerimisprojekti said kinnituse nõukogudes, mille tulemusel loodi üle 160 000 uue töökoha 43 riigis.

Uuringu kinnitusel on Euroopa atraktiivsus innovatsioonikeskusena suutnud vastu pidada nii USA kui Aasia riikide kiirele kasvule. Kui ajalooliselt on USA olnud suurim välisinvestor Euroopasse, siis nüüdseks on oma jalajälge suurendanud ka BRIC riigid, tehes 2013. aastal Euroopasse üle 300 otseinvesteeringu ning luues üle 16 000 uue töökoha.

Euroopa riikidest on investoritele jätkuvalt atraktiivseimad Saksamaa, Suurbritannia ja Prantsusmaa, seda peamiselt majanduse suuruse kui stabiilsuse seisukohast. Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest olid atraktiivseimad Poola, Tšehhi, Rumeenia ning Läti.

"Kuigi investeerimisprojektide arv Euroopas kasvas võrreldes 2012. aastaga üle 4%, oli 2013. aastal loodud töökohade arv ligikaudu 2% madalam kui aasta eest," sõnas Ernst & Young Balticu tehingutenõustamise osakonna juhtivkonsultant Monika Kallas.

"Samas ei ole üllatav, et suurima osakaaluga investeerimisprojektide seas oli IKT sektor, millele järgnes biotehnoloogia ning farmaatsiasektor, mõlemad suunatud peamiselt uuringu- ning arendustegevusprojektidele, mille käigus loodav lisandväärtus ei ole sageli mõõdetav otseselt töökohtade arvu kasvus, vaid protsesside efektiivistumises," märkis ta.

Kallase sõnul on otseinvesteeringute trend selgelt liikunud teenussektori suunas. Kui 2004–08 tehti teenussektorisse ligikaudu 48% otseinvesteeringutest, siis 2009–13 on see osakaal tõusnud juba 55%ni.

"Investeerimisotsuse tegemisel peavad investorid endiselt kõige olulisemaks poliitilise, regulatoorse ning õigusliku keskkonna stabiilsust (43% vastanutest), teisel kohal toodi välja Euroopa kui turu suurus ning dünaamika (37% vastanutest)," sõnas Kallas.

Ernst & Youngi Euroopa investeerimiskliima atraktiivsuse uuring mõõdab välisotseinvesteeringute kasvu Euroopasse läbi investeerimisprojektide mahu ning nende läbi loodavate töökohtade arvu, lisaks püüab uuring vaadelda ka rohkem kui 800 otsustaja tunnetust nii majanduskeskkonna kui seda mõjutavate tegurite suhtes. Uuring viidi läbi 43 Euroopa riigi võrdluses.

Konsultatsiooni- ja audiitorbüroo Ernst & Young Baltic AS Eesti esinduses töötab umbes sada inimest. Rahvusvaheliselt on ettevõte üks juhtivaid auditi, maksu, tehingute nõustamise ja ärikonsultatsiooni teenuste pakkujaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. May 2014, 12:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing