Soome laevatehas saab uue hingamise

06. august 2014, 00:00

Soome Turu laevatehasele ostja leidmisega jääb Soomes alles tuhandeid töökohti ning oluline majandussektor tugevneb.

Esmaspäeval teatasid Soome riik ja Saksamaa 200aastase traditsiooniga laevaehitusfirma Meyer Werft, et ostavad kahasse ära aastaid kahjumis ­virelenud Turu laevatehase.

Raskustes tehase omanik on olnud Korea firma STX, mis soomlaste hinnangul pole investeerinud piisavalt tehase tulevikku ning on nüüd ka ise majandusraskustes.

FB kubiseb õnnitlustest. Suhtlusvõrgustikus Facebook on Soome majandusministri Jan Vapaavuori veebileht täis kiitust ja õnnitlusi.

“Suurepärane saavutus laevatehase tehinguga,” kiidab ettevõtluskonsultatsioonifirma  Pizztech OY projektijuht Markku Paukkunen valitsuse tööd merenduse ja metallitööstuse allhankijate nimel. “See allhankijate võrk ja nende tulevikuväljavaated on kogu riigile strateegiliselt oluline. Sellised head uudised annavad tulevikuusku!”

Pikalt raskustes vaevelnud Turu laevatehase kindlam tulevik võib Soome merendussektoris alal hoida 10 000 töökohta, kirjutas tehingust agentuur Bloomberg.

Soome majandusministeeriumi teatel on Soome valitsus ja Saksa laevaehitaja Meyer Werft sõlminud STX Europe ASiga kokkuleppe, mille järgi Meyer Werft omandab 70% Turu laevatehasest ja Soome riik riikliku investeerimisfirma Teollisuussijoitus kaudu 30%. Pikemas perspektiivis plaanib Soome riik oma osaluse müüa, kuid ajasihti praegu  ei seatud. Tehingu hinda pooled ei avalikustanud.

Rahasüst ja uued tellimused. Tehinguga kindlustatakse Soome merendus- ja laevaehitussektori säilimine, ütles Vapaavuori pressikonverentsil. “See ei ole päästemissioon. See tehing on tehtud rangelt turu tingimustel ja me usume, et see on ka rahaliselt edukas.”

Nii Soome valitsus kui ka Saksa laevaehitaja on mõlemad lubanud tehasele märkimisväärset raha­süsti.

Varem on Soome riik püüdnud raskustes tehast toetada sellega, et ostis ära tehasealuse maa.

Saksa firma tuleb omanikuks koos uute laevatellimustega. Tellija on TUI Cruises, TUI AG ja Royal Caribbean Cruises ühisfirma, millele Turu tehas on varemgi ehitanud. Üks uutest kruiisilaevadest peaks valmima 2016. ja teine 2017. aastal. Mõlemad on 2500 kajutikohaga alused. Tööjõuvajadus on vähemalt 10 000 inimtööaastat. Tellimuse rahaline väärtus on umbes miljard eurot, millele lisandub optsioon veel kahe sarnase aluse ehitamiseks. Soome riik annab uute laevade ehitamiseks 10 miljonit eurot investeerimistoetust.

Kaubalaevade ehitamisel on Euroopa laevaehitajad oma odavama tööjõuga Aasia konkurentidele valdavalt alla jäänud, kuid mitte keeruliste kruiisilaevade ehituses. Luksuslikule kruiisilaevale on kõrged kvaliteedinõuded. Eelise võib Soome tehasele anda ka laevade keskkonnanõuete karmistumine.

“Kagu-Aasia tehaste nõrkus on see, et nad ei ole keskkonnatehnoloogias eesrinnas,” ütles Soome reederite assotsiatsiooni juht Olof Widén Soome päevalehele Helsingin Sanomat.

Meyer Werft on pikkade traditsioonidega Saksa perefirma, mille praegune juht Bernard Meyer esindab juba kuuendat põlvkonda. Firma, mis valmistab praegu kõrge kvaliteediga kaasaegseid kruiisilaevu, on asutatud aastal 1795, mil 24aastane Beethoven debüteeris pianistina Viinis ning Marseillaise’ist sai Prantsusmaa hümn. Firma 2013. aasta käive oli 1,3 miljardit eurot ja see annab tööd 3100 inimesele.

Turu tehase ostu peab veel kinnitama Saksamaa konkurentsimet ning tehingu rahastus vajab veel kommertspankadega täpset kokkuleppimist.

Kindlam tulevikuperspektiiv Turu laevatehasele on hea uudis Soome majandusele, mis pidi hiljuti vastu võtma hoobi Nokia telefonide haru ostnud Microsoftilt. USA hiid teatas, et koondab Soomes 1100 töökohta. Juunis oli töötuse määr Soomes statistikaameti andmeil  9,2% võrreldes 7,8%ga mullu.

 

Taust

 • Kolm suurt laevatehast

Soomel on kokku kolm suuremat laevaehitustehast: Rauma, Turu ja Helsingi tehas. Soome merendussektoris saab sektori katus­organisatsiooni andmeil tööd 21 000 inimest. Turu tehases on tööl 1800 inimest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  05. August 2014, 18:54
  Otsi:

  Ava täpsem otsing