Harry Tuul • 16. september 2014 kell 12:50

Konkurent lõhub Gazpromi monopoli

Euroopa Liidu ja USA sanktsioonide alla sattunud Venemaa energiafirma Rosneft juht ja president Vladimir Putini lähedane liitlane Igor Setšin püüab jätkuvalt lõhkuda Gazpromi monopoli.

Ajalehe Vedomosti andmetel on Setšin saatnud peaminister Dmitri Medvedevile kaks kirja, kus teeb ettepaneku muuta „sõltumatute“ gaasitarnijate ligipääsureegleid Gazpromi traspordivõrgule, reformida tariifide süsteemi ning tugevdada kontrolli gaasimonopoli üle.

Setšini hinnangul laseb Gazprom „sõltumatuid“ tootjaid transpordivõrku oma äranägemise järgi ning firmal puudub selle reguleerimiseks seaduslik baas, mistõttu läbirääkimised vältavad kuid, mis toob omakorda kaasa lepingute täitmata jätmise ja trahvid.

Samuti tuleb gaas pumbata hoopis maa-alustesse hoidlatesse, mis samuti kuuluvad Gazpromile. Viimane seab hoidlates omad trahvitingimused, mis kokkuvõttes muudab gaasikauplemise kahjumlikuks. Samas kontrollida, kas Gazpromi torudes ka tegelikult napib vabu võimsusi, pole võimalik, nagu pole võimalik saada ka selgitusi, miks Gazprom keeldub konkurendi gaasi transpordist, kurdab Rosnefti pealik.

Setšini hinnangul on kallis nii gaasi transport, näiteks võrreldes USA, Suurbritannia või Itaaliaga, kui ka hoidlate kasutamine. Vedomostile teadaolevalt on Medvedev andnud ametkondadele aega 18. septembrini, et kiri läbi töötada ja esitada omapoolsed seisukohad.

Hetkel kuum