Marge Väikenurm • 14. aprill 2015 kell 21:01

Maksevõimetu firmajuht: järgmine aasta teenime 15 miljonit

E&G omanik Artur Fjodorov on kindel, et raskused teevad firma tugevamaks.  Foto: Andras Kralla

E&G omanik Artur Fjodorov oli nõus intervjuuks kohtuma, kuid mõtles siis ümber. “Eeldan, et olete teinud jupi tööd. Tahaksin järele mõelda või meelde tuletada, selle asemel, et… Saate isegi aru,” selgitas Fjodorov, eelistades küsimusi e-kirja teel.

Järgneb kirjavahetus Fjodoroviga.

Milliseks hindate praegu oma firma E&G seisu?

Perspektiivikaks, väljakutset ja arenguvõimalusi pakkuvaks.

Soovite E&G saneerimist. Millisena näete saneerimiskava?

Soovin teha kõik mis võimalik, et maksimaalselt tagada E&G töötajate ja koostööpartnerite huve ning täita võetud kohustused.

Kui tõenäoline on, et firma läheb pankrotti?

Tööde portfellis on praegusel hetkel rohkem töid, kui seda oli eelmise aasta käive. Minu arvates räägib see fakt ise enda eest.

E&G on eri objektidel töötanud allhankijatele võlgu. Miks?

Meil on erimeelsused mõne alltöövõtjaga lepingu täitmise küsimustes. Sellistel puhkudel kasutame seadusest ja lepingust tulenevaid õiguskaitsevahendeid, kui see on põhjendatud. Eks allhankija on loomulikult seisukohal, et tema eksinud ei ole. Erinevatel vaidlustel on erinevad põhjused, erinev sisu.

Kui suur on E&G võlg oma alltöövõtjatele?

See pole veel selge, sest sõltub mõne poolelioleva vaidluse tulemusest. Pealegi on see kõigest üks number teiste ettevõtte olukorda kajastavate numbrite kõrval, näiteks kui palju on teised ettevõtted E&G-le võlgu.

E&G on saanud 200 võlanõuet. Kas see vastab tõele?

Ei.

E&G ei jõudnud valmis remondiga Tallinna Kiirabis ja teise korruse ehitamisega. Tehtud on 30% tööst. Miks töö venis?

Tegeleme olukorra lahendamisega, kommentaarideks on veel vara.

Mis põhjusel alustasite omal ajal läbirääkimisi firma A-Rõngas omanikega?

Ehitusvaldkonnas tegutsemiseks.

A-Rõngast ostes põhjendasite, et soovite seda pika ajaloo tõttu, et osaleda riigihangetel. Miks otsustasite riigihangetele panustada?

Näen siin huvitavaid väljakutseid ja häid võimalusi.

Miks läksite läinud aastal E&G omanikeringi ja juhatusse?

See oli mu pikaajaline plaan, sest mul on selge ettekujutus E&G tulevikust, kuidas ettevõte võiks areneda.

Olete IRLi liige. Miks erakonnaga liitusite?

Ausalt öelda olin juba unustanud, et olen ikka veel IRL-i liige.

Öeldakse, et Teiega on keeruline läbi rääkida, sest venitate, misjärel viite firma põhja. Sarnane pilt olevat olnud ka Rahva Kinnisvara ajal. Kuidas kommenteerite?

Olen enda kohta igasuguseid jutte kuulnud. Samal ajal olen saanud tunnustust, et 4 aastaga E&G-st suure ja eduka ettevõtte loonud. Eks igal inimesel ole oma arvamus.

Miks olete esitanud nõudeid võlausaldajate vastu?

Ei saa küsimusest aru. Majandustegevuses on tavaline praktika, et nõudeid esitatakse oma kohustusi rikkunud isikute vastu. Nõnda toimime ka meie.

Olete eelmisel kuul registreerinud neli uut firmat. Miks?

Viimastel aastatel on E&G väga kiiresti kasvanud, on suurenenud tegevusalade ring. Pean vajalikuks muuta struktuur selgemaks – E&G peab keskenduma oma põhitegevusalale, milleks on ehituse peatöövõtt.

Miks valisite äripartneriteks Martin Merbachi ja Viktor Nukka?

Oleme olnud pikka aega tuttavad ning varajasem koostöö on kandud vilja.

Millega seoses olete varem nendega koostööd teinud?

Oleme tuttavad ligemale kümme aastat. Selle aja jooksul oleme erinevate projektidega teinud koostööd.

Artur Fjodorov (27)

IRLi liige aastast 2009.

E&G OÜ omanik ja juhatuse liige.

Arcana OÜ ja Cecco OÜ omanik ja juhatuse liige.  

Conan International OÜ, Filosoofi 22 OÜ ja Mason Capital OÜ omanik.

On olnud kustutatud firma Tammin Consult OÜ omanik ja juhatuse liige.

Fjodorov oli praeguseks likvideeritud ehitusfirma Rahva Kinnisvara OÜ juhatuse liige ja omanik. Meedias on Rahva Kinnisvara OÜ alltöövõtjad nimetanud Fjodorovi ettevõtjaks, kes teeb riigihangetel alapakkumisi ja jätab allhankijatele maksmata.

E&G

Omanikud

Artur Fjodorov (2014 - …)

Peeter Fjodorov (2012 - 2014), kuulub Reformierakonda aastast 2011

Ege Stiina Järvmägi (2010 - 2012)

Juhatuse liikmed

Artur Fjodorov (2014 - …)

Ege Stiina Järvmägi (2010 - 2014)

Kui palju riigihankeid E&G võitnud on?

Koguarv võib olla saja ringis.

Kas olete hangetel osaledes sihilikult alapakkumisi teinud?

Kindlasti mitte. On tulnud ette valearvestusi pakkumiste koostamisel. Näiteks oleme hinna kujundamisel võtnud aluseks hankija mahutabeli, mis on üks hankedokumentide kohustuslikest osadest. Tööde käigus, kui ilmneb, et hankija deklareeritud mahud on osutunud valedeks, hankija viitab hankedokumentide alapunkti alapunktile, kus on kirjas, et mahutabel on indikatiivne, sellega ei pea arvestama, hankija mahtude õigsuse eest ei vastuta ning töövõtjal tuleb töö lõpetada olenemata tegelikust ja pakutud tööde mahust.

Suhetes alltöövõtjatega ei ole peatöövõtjal aga võimalik nii ülekohtune olla. Alltöövõtjad nõuavad tasu igal juhul reaalselt tehtud mahtude järgi ja peatöövõtja peab vahe omast taskust kinni maksma.

Soovin kinnitada, et hoolimata ilmnenud raskustest, mida E&G-l tuleb ületada, olen positiivselt meelestatud, et need raskused saavad tänu tugevale E&G meeskonnale edukalt läbitud. Neid takistusi ületades saab E&G veel tugevamaks ja suuremaks ehitusettevõtteks Eestis.

Kinnitasite vastuses, et lahendate olukorra Tallinna Kiirabiga. Samas hakkab kiirabi uut peatöövõtjat otsima. Millist lahendust silmas peate?

Lahenduse leidmine ei sõltu üksnes E&G-st. Eks see eeldab läbirääkimisi ja kõikidele osapooltele sobivaima tulemuse leidmist.

Minu teada käisite kohal Nõo vallas, kus muusikakooli ehitus seisab. Vallavanem ei usu, et ehitusega jätkate. Kuidas kommenteerite?

Eks kõige lihtsam on igal inimesel ise oma uskumust kommenteerida. Mina pean vallavanemast lugu ning võtan lepingu täitmist tõsiselt.

Mitmed projektid venivad või on katkenud, mistõttu ei kannata ainult tellijad-allhankijad, vaid ka kolmandad osapooled, näiteks koolilapsed. E&G peaks riigihangete võitja ja projektide elluviijana arvestama, et kasutab maksumaksja raha. Kuidas kommenteerite?

Kõik ehitusega seotud osapooled peaksid ühte moodi seadma prioriteediks koostöö ja objekti valmimise.

Kuidas täpsemalt võiks E&G edasi areneda?

E&G asetab edaspidi suurema rõhu oma põhitegevusele, milleks on ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine. 2016. aasta eesmärgiks oleme kavandanud osutada ehitusteenuseid 15 miljoni euro eest.

Fjodorov pani kirja neli uut firmat

Ettevõtjad, kellele pole E&G võlgu tasunud, kuulevad siit-sealt, et Artur Fjodorov on juba värske firmaga alustamas. Äriregister näitab, et uusi firmasid on tegelikult mitu.

Läinud kuul registreeris Fjodorov Tartus kinnisvara ostu-müügi firma Filosoofi 22. Märtsis asutas Fjodorov Tallinna kolm ettevõtet – samale aadressile, kus on märtsist ka E&G kontor registreeritud. Cecco OÜ hakkab tegelema puidu- ja ehitusmaterjalide vahendamisega. Kahasse endise IRLi liikme Viktor Nukkaga asutas Fjodorov tööjõu rentimise firma Conan International ja hoonestusprojektide arenduseks Mason Capitali. Viimase juhatuses on Martin Merbach.

Veidi mälu värskendamist. Tartu maakohus tunnistas mullu Fjodorovi äripartneri, Kallaste endise linnapea Viktor Nukka kokkuleppemenetluses süüdi omastamises ja võltsitud dokumentide kasutamises.

Martin Merbachi nimi jooksis ajakirjandusest läbi, kui tema tegemised olid Tartu linnale 2008. aastal huvitavad. Uuriti Merbachi kui ametniku rolli ajal, mil Tartu sõlmis lepinguid ehitusfirmaga, kus Merbach oli töötanud objektijuhina ja olnud juhatuse liige.

“Riik toetab seda pornograafiat. Need vanad, kes tõmbavad alltöövõtjatele mütsi pähe ja lasevad kõik asjad põhja, sõidavad rahulikult. Neile ei hakka ükski asi külge,” rääkis üdini pettunud TP Katus omanik Tiit Paalberg. “Riigis on midagi mäda. Sõlmid lepingu, annad tagatise-garantii, ostad materjalid, maksad palgad, tellid transpordi ja siis selgub, et E&G on maksevõimetu. See ei ole normaalne.”

Uue firma loomisest on haisu ninna saanud ka teised firmajuhid. Näiteks Väino Peets Timorvarast ja Pavel Esin Impernovast. “Narva inimesed ütlesid, et uuele firmale on kaubik ostetud ja E&G-d ootab ees pankrot,” lausus Esin.

Hetkel kuum