• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  II astmes rahuldati Autorollo hagi osaliselt ka ministri vastu

  Rain Rosimannus ja Keit Pentus-Rosimannus tänavu märtsis Reformierakonna valimispeol, kus oli põhjust rõõmustada erakonna valimisvõidu üle.Foto: Andras Kralla

  Täna õhtul avaldas Tallinna ringkonnakohus otsuse, millega rahuldati osa Autorollo võlausaldajate nõudest ka välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu.

  Tallinna ringkonnakohus tühistas oma tänase, 30. juuni otsusega Harju maakohtu mullu juunis tehtud otsuse osas, millega OÜ Autorollo nõue tütarfirma asutamisega tekitatud kahju osas jäeti välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata ja vähendati kahjuhüvitist 43 765,26 euro võrra. See tähendab, et teise astme kohus näeb Autorollost vara välja viimises vastutust ka minister Pentus-Rosimannusel.
  Samuti tühistas ringkonnakohus esimese astme otsuse osas, millega Autorollo nõue pankrotimenetluse blokeerimise osas Siim Roode ja NJORD Advokaadibüroo OÜ vastu rahuldati ning millega Autorollo nõue vara kõrvaldamisega Rain Rosimannuse vastu rahuldati. Roode ja Rain Rosimannuse vastu rahuldatud nõuded seega vähenesid.
  Tühistatud osas tegi kohus uue otsuse, millega Autorollo tütarfirma asutamisega tekitatud kahju nõue rahuldati kõigi kostjate vastu summas 163 817,67 eurot, OÜ Autorollo nõue pankrotimenetluse blokeerimise osas jäeti ka Siim Roode ja NJORD Advokaadibüroo OÜ vastu rahuldamata ning OÜ Autorollo vara kõrvaldamisega seotud nõue jäeti Rain Rosimannuse vastu rahuldamata. Ülejäänud osas jäi maakohtu otsus muutmata.
  Ringkonnakohtu otsus ei ole jõustunud ja vaidlus võib jätkuda riigikohtus.
  Tallinna ringkonnakohtu otsuse resolutsioon
  Hagi rahuldada osaliselt.
  Mõista Siim Roodelt, Rain Rosimannuselt, OÜ-lt Roode & Partnerid, NJORD Advokaadibüroo OÜ-lt ja Keit Pentus-Rosimannuselt solidaarselt välja OÜ Autorollo kasuks hageja tütarfirma asutamisega tekitatud kahjudega seotud nõude rahuldamiseks kahjuhüvitis 163 817 eurot 67 senti, viivis 34 673 eurot 92 senti ning viivis põhinõudelt alates 01.07.2015 kuni kohustuse täitmiseni VÕS § 113 lg 1 teises lauses sätestatud määras.  
  Mõista Siim Roodelt ja NJORD Advokaadibüroo OÜ-lt solidaarselt välja OÜ Autorollo kasuks OÜ Autorollost raha kõrvaldamise nõude rahuldamiseks kahjuhüvitis 9244 eurot 60 senti, viivis 1956 eurot 73 senti ning viivis põhinõudelt alates 01.07.2015 kuni kohustuse täitmiseni VÕS § 113 lg 1 teises lauses sätestatud määras.    
  Mõista Siim Roodelt, OÜ-lt Roode & Partnerid ja NJORD Advokaadibüroo OÜ-lt solidaarselt välja OÜ Autorollo kasuks OÜ Autorollost raha kõrvaldamise nõude rahuldamiseks kahjuhüvitis 8710 eurot 15 senti, viivis 1843 eurot 60 senti ning viivis põhinõudelt alates 01.07.2015 kuni kohustuse täitmiseni VÕS § 113 lg 1 teises lauses sätestatud määras.    
  Mõista Siim Roodelt, OÜ-lt Roode & Partnerid ja NJORD Advokaadibüroo OÜ-lt solidaarselt välja OÜ Autorollo kasuks OÜ Autorollo vara kõrvaldamisega seotud nõude rahuldamiseks kahjuhüvitis 6135 eurot 52 senti, viivis 1298 eurot 65 senti ning viivis põhinõudelt alates 01.07.2015 kuni kohustuse täitmiseni VÕS § 113 lg 1 teises lauses sätestatud määras. 
  Kahes kohtuastmes kantud menetluskulud jätta menetlusosaliste endi kanda.
  Hageja esindaja: meie käsitlus sai kinnitust
  Autorollo hagimenetluses hagejaid esindav vandeadvokaat Urmas Ustav ütles Äripäevale, et nende jaoks on kõige olulisem, et teise astme kohtuotsuses märgitud osas leidist kinnitust hagejate algne õiguskäsitlus ja vastutust kannab ka Pentus-Rosimannus. "Meie oleme algusest peale tegelenud õigusvaidluse, mitte kellegi maine kahjustamise projektiga," sõnas Ustav napilt pärast kohtu poolt otsuse avaldamist.
  Minister Pentus-Rosimannus viibib täna visiidil Rootsis ja telefonile ei vastanud.
  Harju maakohtu istungitele saabusid mõlema poole advokaadid mullu kevadel suurte kohvritega. Esiplaanil hageja esindajad Urmas Ustav (vasakul) ja Olavi-Jüri Luik Lextali büroost.Foto: Andras Kralla
  Esimeses kohtuastmes minister pääses nõudest
  Täpselt aasta aega tagasi mullu 30. juunil rahuldas Harju maakohus Autorollo hagi osaliselt advokaat Siim Roode ja Reformierakonna tipp-poliitiku Rain Rosimannuse vastu, kuid jättis täielikult rahuldamata keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu.
  Seega pääses nüüdne välis- ja toonane keskkonnaminister Pentus-­Rosimannus hagiprotsessi esimeses kohtuastmes oma isa Väino Pentuse ettevõtte ­Autorolloga seotud nõudest täielikult ja tema menetluskulud jättis kohus hageja kanda. Pentus-Rosimannuse abikaasa, viimaste koalitsioonilepingute üks koostajaid Rain Rosimannus oli aga maakohtu hinnangul Autorollo võlausaldajaile kahju tekitanud ja tema suhtes hagi esimeses astmes osaliselt rahuldati.
  Suurim summa, mille maakohus Rain Rosimannuselt, Siim Roodelt ja Roode osalusega firmadelt MAQS Law Firm Advokaadibüroo ning Roode & Partnerid solidaarselt välja mõistis, oli 135 658 eurot. Tegemist oli hageja esimese nõude osalise rahuldamisega. Esimene nõue puudutas ­Autorollost tütarfirma AutoHills abil väljaviidud vara. Sellele ja teistele rahuldatud nõuetele lisandub jõussejäämisel tulevikus viivis, teatas kohus.
  Harju maakohus: Rosimannus teostas oma mõju Pentuse üle Roode kaudu
  Harju maakohus nõustus oma otsuses Rosimannuse väidetega, et asjas ei ole kogutud otseseid tõendeid, mis viitaksid AutoHillsi asutamisele ja sellega seotud tehingute tegemisele Rosimannuse juhiste alusel. “Samas nähtub asjas kogutud tõenditest, et Rain Rosimannus omas Väino Pentuse üle usalduse kaudu psühholoogilist mõju ning seda mõju ta teostas Siim Roode kaudu,” seisis maakohtu otsuses.
  Rosimannusele maakohtu selline järeldus kohe üldse ei meeldinud. “Saan aru, et minu suhtes täna langetatud ebaõiglane otsus tuginebki põhiosas nendele lausetele minu väidetava, mitte vahetu, vaid kolmanda isiku kaudu käiva psühholoogilise mõju kohta teisele täiskasvanud inimesele,” teatas Rain Rosimannus pärast kohtuotsust pikas selgituses.
  Ligi 30 000 eurot mõistis Harju maakohus eraldi välja Siim Roodelt ja temaga seotud firmadelt. Roode ja temaga seotud firmade vastu rahuldas esimese astme kohus enim nõudeid.
  Rain Rosimannuselt mõistis maakohus eraldi välja 182 eurot, mis oli ilmselt seotud Autorollo kontorist väidetavalt kaduma läinud sülearvutiga, mille saatus on teadmata. Rosimannus ei tea kõnealusest arvutist enda väitel midagi, ka viitas ta Väino Pentuse infole, et arvuti saab olla vaid Autorollo endise juhatuse liikme Tiit Pohla käes.
  Harju maakohus jättis kõigi kostjate suhtes täielikult rahuldamata hageja teise nõude summas 220 890 eurot pluss viivis. See nõue oli seotud Autorollo sularahakassaga ehk vaidlusega, kas ja kui palju kadus Autorollost sularaha.
  Skandaalne advokaat Siim Roode (esiplaanil) saabumas Harju maakohtusse tunnistusi andma. Teda oli aga tabanud mälukaotus, sest tema selgitused jäid kohtuniku ees väga lahjaks.Foto: Andres Haabu
  Skandaalne kohtuprotsess
  Autorollo kohtuprotsess on üks viimaste aastate skandaalsemaid, kuna enam kui poole miljoni eurone hagi on seadnud löögi alla Eesti ühe mõjukama poliitperekonna. Harju maakohtu istungitel said kinnitust mitmed pahatahtlikule skeemitamisele viitavad teod, kuid vaieldakse selle üle, kes nende eest vastutab. Perekond Rosimannused on algusest peale nimetanud hagi väljapressimiseks ja mis tahes süüd eitanud. Näiteks üha korrutas Pentus-Rosimannus 2012. aastal lennujaamas, kuidas temal puudub seos Autorolloga.
  2011. aasta kevadel kuulutati välja nüüdse välisministri Keit Pentus-Rosimannuse isale Väino Pentusele kuulunud transpordiettevõtte OÜ Autorollo pankrot. Ligi paar aastat hiljem 2012. aasta lõpus, esitas aga pankrotitoimkonna kontrolli alla liikunud Autorollo u 580 000eurose hagi Keit Pentus-Rosimannuse, tema poliitikust abikaasa Rain Rosimannuse ja perekonda Autorollo asjaajamisel aidanud advokaat Siim Roode, samuti Roode osalusega ettevõtete Roode & Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu. Kohus vabastas hagist eraisiku pankroti läbimise tõttu ministri isa Väino Pentuse.
  Tunnistajail mälukaotus 
  Hagi menetlemise kohtuprotsess Autorollo asjas algas mullu juunis ja kestis esimeses astmes kokku aasta aega. Teise astme otsus tuli omakorda aasta aega pärast esimese astme otsust. Mitut Harju maakohtus ütlusi andnud tunnistajat paistis olevat tabanud mälukaotus, eriti suuri raskusi oli Autorollos toimunu meenutamisega advokaat Roodel, kes teiste tunnistajate sõnade järgi võis olla skeemi aju. Rosimannused kohtus tunnistusi ei andnud, Väino Pentuse tunnistuste andmine kuulutati kinniseks. 
  Tunnistajate ütlused olid küll kohati vastukäivad, ent kõlama jäi siiski see, et Autorollo varatuks jäämisega päädinud skeemis kasutati variisikuid ning raamatupidamisega olid asjad pehmelt öeldes korrast ära.
  Skandaalis ka ministri maja
  Lisaks hagimenetlusele ilmnes maakohtus, et paari tunnistaja ütluste kohaselt sai minister Pentus-Rosimannus oma isalt Väino Pentuselt aastaid tagasi Autorollost mustalt välja võetud tulu. Väidetavalt toetas Pentus tütart Autorollo tuludest Viimsisse ostetud majaga seoses – sellele viitasid Äripäeva andmeil kohtus vande all nii Autorollo endine juhatuse liige Tiit Pohl kui ka Väino Pentus ise. Väino Pentus selgitas aga hiljem Äripäevale, et pole tütrele Autorollost laenuks võetud raha andnud. Ka Pentus-Rosimannus ise on Autorollost raha saamist eitanud.
  Autorollo pankrotistumise osas käib ka kriminaalprotsess, milles on süüdistus esitatud Väino Pentusele ja Siim Roodele.
  Mullu kevadel ja suvel kohtas Autorollo logoga haagist vaatamata samanimelise firma pankrotistumisele liikluses või parkimas nii mõnigi kord.Foto: Raul Mee
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Hästi sihitud piirangud, aga viirus lendas juba radarist välja
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Börs: tugevad tulemused aitasid Dow päevasisese rekordini
S&P 500 ja Dow Jonesi indeksid lõpetasid kolmapäeva tõusuga, Dow jõudis ka uue päevasisese rekordini, sest börsifirmade tulemused on olnud oodatust paremad, vahendab Reuters.
S&P 500 ja Dow Jonesi indeksid lõpetasid kolmapäeva tõusuga, Dow jõudis ka uue päevasisese rekordini, sest börsifirmade tulemused on olnud oodatust paremad, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: kuidas täpselt Enefit Greeni aktsiaga rikastuda?
Raadiohommik keskendub neljapäeval Tallinna börsil kauplemist alustavale Enefit Greenile ja eile IPOst teatanud Hepsorile ning avalikustab Eesti aasta auto finalistid.
Raadiohommik keskendub neljapäeval Tallinna börsil kauplemist alustavale Enefit Greenile ja eile IPOst teatanud Hepsorile ning avalikustab Eesti aasta auto finalistid.
Iirimaale pagemine Oliver Kruudat Eestis pankrotist ei päästnud
Tartu maakohus kuulutas täna välja Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liikme, kunagise suurärimehe Oliver Kruuda pankroti, kuigi Iirimaa kõrgem kohus oli juba suvel Kruuda püsivalt maksejõuetuks kuulutanud.
Tartu maakohus kuulutas täna välja Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liikme, kunagise suurärimehe Oliver Kruuda pankroti, kuigi Iirimaa kõrgem kohus oli juba suvel Kruuda püsivalt maksejõuetuks kuulutanud.