Windoor ja KredEx pöörasid tülli

06. juuli 2015, 00:01
KredEx Krediidikindlustuse juhi Meelis Tambla hinnangul sõlmis Windoor krediidikindlustuslepingu pettust kasutades.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20150706/NEWS/150709894/AR/0/Meelis-Tambla.jpg

KredEx süüdistab Kasahstanis äri ajanud Mailis Lintlomi ettevõtet Windoor pettuses. Windoor omakorda KredExit kindlustuse tühistamises ja ettevõtte altvedamises.

Windoor kallutas meid pettusega kindlustuslepinguid sõlmima. Ei ole mõeldav, et sellises situatsioonis makstaks riigi vahendite arvelt välja kindlustushüvitist,“ ütles AS KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees Meelis Tambla.

Nimelt pakub KredEx krediidikindlustust, mis peaks eksportijat või müüjat kindlustama selle vastu, kui ostja raha ära ei maksa. Just seda teenust kasutas valusa õppetunni saanud Windoor, kelle kulud lörri läinud Kasahstani firma tellitud megaprojektis on juba üle 20 miljoni euro. Nüüd on Windoor ilma nii rahast kui ka kindlustusest, mistõttu käiakse korraga kohut nii Kasahstani kui ka Eesti riigifirmaga.

Poliitiline tugi.

Windooriga sõlmitud projekti kogumaht oli 25 miljonit eurot.

Windoori ärikoostöö Kasahstani firmaga Baltiskii Dom, mis sai alguse aastal 2011, on tänaseks pöördunud vaidluseks ning jõudnud Stockholmi arbitraažikohtusse. Windoor pidi ehitama Kasahstani välisministeeriumi kõrvale rahvusvaheline äri- ja konverentsikeskuse klaas- ja alumiiniumkonstruktsioone. Et Windoori ja Kasahastani firmaga tehing toona kindlasti toimuks, külastas Kasahstani ka toonane peaminister Andrus Ansip ja majandusminister Juhan Parts. Lintlom ütles siis, et poliitiline toetus on Kasahstanis väga oluline.

Windoori Kasahstani projekti eripäraks oli see, et tellija nõudis 720 päeva pikkust maksetähtaega. Tõsi, praegu möönab Windoori juht ja omanik Mailis Lintlom, et kogemuse võrra rikkamana ta sellise tingimusega Kasahstani enam ei läheks, vaid pigem nõuaks tellijalt ettemaksu.

Toona tundus risk seda väärt olevat. Ettevõte poleks aga kahe aasta pikkust maksetähtaega üksi suutnud pakkuda ning võttis appi pangad. Pankade finantseerimise eeldus omakorda oli krediidikindlustuse olemasolu. Krediidikindlustus katab kahju, mis tekib kui ostja jätab arved maksmata kas siis maksejõuetuse tõttu või ka poliitilisest riskist tulenevalt. Lepingute täpsed summad on Lintlomi sõnul konfidentsiaalsed, ent projekti kogu maht oli 25 miljonit eurot.

Riskide maandamiseks ja Swedbankilt ja Nordea pangalt toetuse saamiseks sõlmiski Windoor krediidikindlustuslepingu ühes pankadega KredExiga. Viimane tühistas aga lepingu pärast seda, kui Kasahstani kohus tühistas mullu septembris tagatiseks seatud hüpoteegi.

Pettuse kahtlus

Windoor omaniku ja juht Mailis Lintlom ei pea kohtumenetluse kohta arvamuse kujundamist meedia kaudu õigeks ning nentis, et ei saa vaidlust sisuliselt kommenteerida.

Tambla sõnul ei leidnud kindlustuslepingu tühistamine aset hüpoteegi kaotamise pärast, vaid ta rõhutas veel kord: „Tühistamine toimus kindlustusvõtja poolse pettuse tõttu ja sattus detsembrisse seetõttu, et detsembris said meie pettusekahtlused kinnitust. Jõudsime veendumusele, et meie eest varjatud asjaoludest teades ei oleks me neid kindlustuslepinguid kunagi sõlminudki,“ selgitas Tambla. Milles täpselt pettus seisnes, KredEx ei kommenteeri.

2014. aasta sügisel esitas Windoor KredExile taotluse kindlustushüvitise saamiseks, kuna lepinguga kindlustatud kommertsrisk oli realiseerunud ja kokkulepitud kindlustusjuhtum saabunud. Hüvitise väljamaksmisest KredEx keeldus ja tühistas kindlustuslepingud. 2015. aasta jaanuaris esitas Windoor hagi KredExi vastu ja nõudis kindlustuslepingu täitmist. „Me ei nõustu kindlustusseltsi esitatud argumentidega, millega nad põhjendavad hüvitise mittemaksmist,“ ütles Lintlom. Ta lisas, et seoses poolelioleva kohtuvaidlusega ei saa ta paraku asja sisuliselt kommenteerida. „Me ei pea õigeks kohtumenetluse kohta arvamuse kujundamist meedia kaudu,“ kommenteeris Lintlom.

Tambla sõnul on aga tegemist äärmiselt kahetsusväärse juhtumiga. „2012-2013 aastal nägime seoses Windoori tehinguga palju vaeva ja tegime tööd, et pakkuda Windoorile kindlustuslahendust. Hiljem aga peame tõdema, et Eesti ehitusturul arvestatavaks tegijaks peetav ettevõtja ei ole meiega ausalt käitunud,“ nentis ta.

Põnts mainele. Äripäeva nõustanud kindlustusekspertide sõnul tegi aga KredEx lepingu tühistamisega endale karuteene, kaotades usaldusväärse lepingupartneri maine. Pangad ei lükanud seda väidet ümber, ega ka kinnitanud seda. Viis Eesti suurimat panka, Swedbank, SEB, Nordea, Danske ja LHV pank, otsustasid teemat mitte kommenteerida. Tambla hinnangul ei ole nad usaldusväärse partneri rolli kaotanud ning teevad jätkuvalt koostööd kõigi Eestis tegutsevate suuremate pankadega erinevate projektidega seoses.

KredEx jätkab vaidlust. Hoolimata sellest, et KredEx ise Windooriga kindlustuslepingu tühistas, on KredEx vaidlustanud omakorda Kasahstani kohtus kindlustuslepingu tagatiseks seatud hüpoteegi tühistamise.

Nimelt tühistas Kasahstani välisministeerium Kasahstani kohtus Windoori lepingu tagatiseks oleva hüpoteegi. Hüpoteegi realiseerumisel oleks Kredexil olnud vahendid krediidikindlustus välja maksta. Tambla sõnul leiavad KredExi õigusnõustajad Kasahstanis, et seal tehtud esimese astme kohtuotsus ei olnud seaduslik ja põhjendatud. „Meil on õigus oma protsessuaalseid õigusi kaitsta ka pärast kindlustuslepingute tühistamist. Kuna hüpoteegi kustutamist taotles muuhulgas Kasahstani välisministeerium, kes ise hüpoteegi seadmiseks nõusoleku andis, siis leiame, et selline käitumine mõjutab Kasahstani riigi usaldusväärsust,“ selgitas Tambla.

Tema sõnul üritab KredEx vaidlusega välja selgitada, kas Kasahstani riigiasutuste kinnitatud või antud tagatised võiksid edaspidi aktsepteeritavad olla. See, et tagatise aluseks olevat krediidikindlustuslepingut enam pole, KredExile takistuseks ei ole. „Hüpoteek on alusnõudest sõltumatu. See tähendab, et kindlustuslepingute tühistamine ei lõpeta meie õigust taotleda õiguspärast kohtulahendit,“ ütles Tambla.

Järgmine istung Kasahstanis hüpoteegivaidluses peetakse kolmapäeval Kasahstani kohtus.

Windoor nõuab kasahhidelt 18 miljonit

Ehitusfirma Windoor nõuab Stockholmi arbitraažis Kasahstani riigilt vähemalt 18 miljoni euro suuruse kohustuse täitmist. Windoor esitas Kasahstani riigifirmale Diplomat Stroi Servis, kes käendas Baltiskii Domi tellimust garantiikirjaga, nõude kohustuste tasumiseks. Kasahstani riigiettevõte seda tänaseks täitnud ei ole.

Kasahstani kohus on peatanud Windoori algatatud pankrotimenetluse ning tühistanud Kredexi kasuks seatud hüpoteegi. Ehituslepingu alusel andis Windoor Baltiskii Domile maksetähtaja kaks aastat. Selle saabumisel aastal 2014 ettevõte Lintlomi sõnul aga kohustusi ei täitnud ning arveid ei tasunud. Seetõttu oli Windoor sunnitud ka lepingu üles ütlema.

Eesti ja Kasahstan sõlmisid investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse lepingu 2011. aastal. Selle alusel tagavad pooled enda territooriumil teise poole investorite investeeringutele täieliku kaitse ja julgeoleku.

"Kumbki lepingupool ei takista omavoliliste ega diskrimineerivate meetmetega selliste investeeringute arendamist, juhtimist, säilitamist, kasutamist, laiendamist, müüki ja vajaduse korral likvideerimist," seisab toonase majandus- ja kommunikatsiooniministri Juhan Partsi ja Kasahstani välisministri Yerzhan Kazaykhanovi allkirjadega lepingus.

Windoori hinnangul ei ole Kashastani riik lepingut täitnud ning on sekkunud protsessi, kus Windoor nõuab riigile kuuluvalt ettevõttelt kohustuste täitmist. Muu hulgas on Kasahstani kohus ettevõtte õigusnõustajate hinnangul tõlgendanud meelevaldselt seadusi ja esitanud alusetuid nõudeid.

Mailis Lintlomi sõnul on Kashastan, vaatamata kõigele, jätkuvalt väga suure äripotentsiaaliga maa Eesti ettevõtjate jaoks. Samas ei piisa sellistes riikides, kus riskid, ja iseäranis poliitilised riskid, on kõrged, enam tavapärastest tagatistest nagu kindlustus, garantiid ja hüpoteegid, kuna need on haavatavad poliitilise ja õigussüsteemi riskiga.

 

* Täiendatud Marsh Kindlustusmaakler juhatuse esimehe Mart Mere täpsustusega. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2015, 07:01
Otsi:

Ava täpsem otsing