Kohus jättis Rehe Tere uueks juhiks kinnitamata

Kohus jättis Rehe Tere uueks juhiks kinnitamata.  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 24. oktoober 2016 kell 19:49

Tartu maakohtu registriosakond peatas määrusega Elveda pankrotihalduri eelmise nädala otsuse, millega nimetati Tere uueks juhatajaks ekspankur Aivar Rehe.

Harju maakohtule esitati 20. oktoobril hagiavaldus, milles vaidlustati Tere ASi ainuaktsionäri päev varem langetatud otsus kutsuda tagasi ettevõtte nõukogu, ning uue nõukogu otsus juhatuse liikme tagasikutsumiseks.

Tere emaettevõte OÜ Elveda on seisukohal, et nende pankrotihalduril ei ole seaduslikku pädevust AS Tere ainuaktsionäri õigusi esindada ja seetõttu on vastu võetud otsused tühised. Selle käsitluse õigsust toetab kehtiv Tallinna ringkonnakohtu praktika, märkis Tere. Seega registriosakond ei aktsepteeri pankrotihalduri kui aktsionäri esindaja 19. oktoobri otsust ja uue nõukogu otsust registrikannete muutmise alusena. 

Riigikohus leidis tänavu septembris kohtuasjas nr 3-2-1-65-16, et kohtupraktika ühtlustamiseks tuleb riigikohtu tsiviilkolleegiumi kogu koosseisu poolt lahendada küsimus, kas olukorras, kus pankrotivara hulka kuulub äriühingu osalus, saab osaniku või aktsionäri õigusi teostada pankrotivõlgnik või pankrotihaldur. Seda lahendit veel tehtud ei ole.

Tänase kohtupraktika valguses on pankrotihalduri vastu võetud otsused tühised ja õiguslikku toimet neil ei ole, selgitati AS-ist Tere. Olukorras, kus Elveda OÜ on lisaks vaidlustanud ka pankrotimääruse, on nõukogu liikmete ja juhatuse liikme vahetus toimunud nende hinnangul ennatlikult.

Tere omaniku pankrot

Harju maakohus kuulutas 19. oktoobril välja Tere ASi emaettevõtte Elveda OÜ pankroti, mille ettevõte edasi kaebas. Tere juhatajaks nimetati möödunud kolmapäeval senise omaniku ja juhi Oliver Kruuda asemel Aivar Rehe, kes on varem kuulunud Ühinenud Meiereide, Hoiu- ja Hansapanga, maksu- ja tolliameti ning Danske panga tippjuhtkonda.

Ettevõtte uude nõukogusse kuuluvad Elveda pankrotihaldur vandeadvokaat Maire Arm, piimatootja Halinga OÜ nõukogu esimees Teet Mõtte; aastatel 2005-2010 Teres juhtivatel ametikohtadel töötanud praegune Eesti Talleksi juhatuse esimees Taavi Toots ning viimastel aastatel Tere üle peetud vaidlustes kommertspankasid esindanud Cobalt AB vandeadvokaat Jaanus Mody.

Hetkel kuum