Sirje Rank • 15. detsember 2016 kell 9:15

Norra jahutab kuumavat kinnisvaraturgu

Oslo   Foto: Bloomberg

Norra valitsus teatas sel nädalal laenutingimuste karmistamisest kinnisvara soetamiseks pealinnas Oslos, et püüda jahutada kuumavat turgu.

Oslos on elamispindade aastane hinnatõus üle 20%, kirjutas Bloomberg.

Uue aasta algusest ei või pangad pealinnas Oslos elamispinna soetamiseks, mis ei ole alaline elukoht, enam laenu anda suuremas mahus kui 60% vara väärtusest.

Kitsendati ka pankade manööverdamisruumi, mis seni võimaldas kehtivast reeglist suuremat laenu anda. Kui varem võisid sellised laenud moodustada 10% portfellist, siis nüüd kaheksa. Norm, et põhielukoha soetamiseks ei või laenu anda üle 85% vara väärtusest jäi muutmata.

„Elamispindade hinna kasv ja majapidamiste võlakoormuse kasv kujutab endast ohtu Norra majandusele,“ põhjendas muudatust (mis puudutab vaid pealinna - toim.) Norra rahandusminister Siv Jensen, nentides, et uued reeglid seavad pankade laenupraktikale selged reeglid. Samas jääb pankadele ka teatud paindlikkus.

Ühtlasi näevad reeglid ette, et laenu võtja maksevõime hindamisel ei või tema laenukoorem olla suurem kui viie aasta brutosissetulek. Kui laenudelt tasutakse vaid intressi, ei või selline laen ületada 60% vara väärtusest.

Uute reeglitega on Norra valitsus sihikule võtnud pealinna Oslo, kus elamispindade hinnatõus on riigi muu osaga võrreldes kaks korda kiirem. Naftapealinnas Stavangeris on hinnad jätkuvalt pigem languses.

Norra kinnisvarabuumi kütab odav raha. Norra keskpank on kärpinud baasintressimäärad rekordiliselt madalalale tasemele, et üritada korvata lööki, mille Norra majandus sai nafta hinna järsust langusest.

Täna Norra keskpank baasintressimäära 0,50% tasemel ei muutnud, kuid kordas samuti hoiatust, et kiire elamispindade hinna ja laenukoormuse kasv kujutavad majandusele kasvavat ohtu. Pank võib peagi olla tõsise dilemma ees, kui nafta hinna kosumisest hoogu saanud Norra kroon veelgi tugevneb.

Norra valitsus otsustas täna lisaks värskelt välja kuulutatud meetmetele kinnisvaraturu jahutamiseks tõsta Norra keskpanga soovituse peale panklade kontratsüklilist kapitalipuhvrit 2017. aasta lõpuks 2%-le.

Norra kroon tugevnes 0,4% 8,99 kroonile eurost.

Hetkel kuum