Äripäev • 14. märts 2017 kell 11:00

Eesti Gaas: loodame saada gaasi hinna odavamaks

Eesti Gaasi juhatuse liige Raul Kotov  Foto: Meeli Küttim

Gazpromi ja Euroopa Liidu konkurentsivaidluse siht on saada ka Eesti elanikele madalam gaasi hind, kuid Eesti Gaasi juhatuse liikme Raul Kotovi sõnul on paljud Gazpromi kompromissettepanekus nimetatud asjad tänaseks juba ära tehtud.

"Ammu enam pole piiranguid gaasi müümisel ühest riigist teise. Gaasi hinnavalem on läbirääkimiste tulemusena ja tänu Klaipeda terminalile mitmel aastal juba muutnud soodsamaks ja turutingimustele lähedaseks," selgitas ta.

Ta lisas, et Eesti Gaas loodab siiski saada hinna veel paari nüansi poolest oma klientide jaoks madalamaks. "Eelkõige tähendab seotus Euroopa börsihindadega aga seda, et gaasi hind liigub Euroopaga samas taktis, nii alla kui üles, ning meie ettevõtted on võrdsemates konkurentsitingimustes," ütles ta.

Kotov kommenteeris Euroopa Komisjoni ja Gazpromi kompromissettepanekus välja pakutud nelja meedet.

1. Piiriüleste kaubavoogude lubamine. "Juba täna on olukord selline, kus Balti riikide vahel gaas liigub ja lepingulisi piiranguid ei ole. Puudu on ainult torustikud, mis ühendaks meid Euroopaga, kuid pärast Leedu-Poola ühenduse valmimist 2021. aastaks saab see mure lahendatud. Nii kaua pakub võimalust alternatiivseteks gaasitarneteks Klaipeda LNG terminal."

2. Gaasihindade sidumine likviidsete börsidega. "Täna on meie lepingus Gazpromiga hinnavalem, millega arvutatakse gaasi baashind õlihindade ja USD kursi kaudu. Lisaks kontrollitakse baashinda Euroopa börsihindadega. Hetkel käivad Gazpromiga läbirääkimised hindade seotuse täpsustamise üle. Kohe kui oleme selles kokku leppinud, oleme valmis neid tingimusi ka oma tarbijatele edasi pakkuma. Ühelt poolt toob see kaasa sagedasemad hinnakõikumised, kuid teiselt poolt on siis ka meie hind alati samal tasemel Euroopa hindadega, mis peaks andma Eesti tööstusettevõtetele parema konkurentsivõime."

3. Võrkude ühendamise võimaldamine. "See punkt on juba ellu viidud, sest ettevalmistused Eesti ühendamiseks Soomega ja Leedu ühendamiseks Poolaga on alanud."

4. Paindlik lähenemisviis, mis võimaldab gaasi ümber suunata kõnealusesse tarnekohta. "Eestis ei ole hetkel nii-öelda SWAP tehinguid gaasis rakendatud. Kui selline võimalus tuleb, siis kindlasti on see kasulik suurte rahvusvaheliste kontsernide kohalikele ettevõttele, kes võivad osa saada oma emaettevõtte poolt sõlmitud lepingutest. Samas aga kui hinnad on seotud Gaspooliga, ei pruugi sellist vajadust ka tekkida."

Euroopa Liit on olnud seisukohal, et Gazprom kahjustab konkurentsi Euroopa Liidu turul ning on rikkunud konkurentsireegleid riikides, kus ta on turul domineerivas positsioonis. Nende riikide seas on Balti riigid, Bulgaaria, Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia. Eile teatas konkurentsivolinik Margarethe Vestager, et laual on kokkuleppeettepanekud, mis võimaldaksid Kesk- ja Ida-Euroopa elanikel küttekulusid kokku hoida.

Hetkel kuum