Analüütik: kinnisvaramaksu asemel vajame maksurahu

17. jaanuar 2018, 13:30
Risto Vähi meelest on praegu vaja maksurahu, mitte uut maksu.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180117/NEWS/180119715/AR/0/AR-180119715.jpg

Kinnisvaramaksu asemel tuleks pikemaks ajaks hoog maha võtta, ütles Uus Maa kinnisvaraanalüütik Risto Vähi.

Vähi sõnul on praegu vaja maksurahu. Kohanemist sellega, mis on eestlasi ärritanud terve viimase aasta. 

Vähi ütles, et soov ei puuduta teda, teisi ettevõtjaid või kõrgepalgalisi, vaid paljusid. Eestis on kinnisvaraomanike protsent kogu elanikkonnast palju suurem kui jõukates OECD riikides. "Meie ajalugu on lihtsalt nii asja kujundanud, et omanike seas on kõik ühiskonnagrupid – kaasa arvatud need, kel ei lähe elus kohe üldse hästi või need, kes elavad palgapäevast palgapäevani," selgitas ta. 

Kuigi on ka räägitud ideest, et kinnisvaramaks võiks asendada mõna muud maksu, siis Vähi sõnul tuleb olla enda vastu aus – praegu on piisavalt nähtud sahmerdamist stiilis "tehtud-mõeldud" ning paljudele võib tulla uus maks selliselt, et nüüd maksame taas enam, aga teiselt poolt ei muutu justkui midagi.

"Veel enam. Et kinnisvaramaks puudutab kõiki omanikke, tekib kindlasti poliitiline tahe hakata looma maksuerisusi ja -vabastusi, tekitades nii taas ühiskonnas lõhesid. Rääkimata sellest, et seda kõike tuleb administreerida," ütles Vähi. Tema sõnul võivad kavalamad hakata kõigest kõrvale hiilima. "Isegi kui summa on väike. Lihtsalt trotsist."

Kõigele vaatamata leidis Vähi, et järgmise aasta valimiste tõttu tähendaks uue maksu kuulutamine praegu poliitilist enesetappu. "Seega on aega mõelda ja analüüsida. Eelkõige – katsuks nüüd vahelduseks ka lihtsalt natuke elada," lisas ta. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2018, 13:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing