Meelis Mandel • 30. jaanuar 2018
Jaga lugu:

Võistlus pensionäri hellitamise nimel

Pensionär  Foto: Andras Kralla

Pensionäridele hüvede pakkumisest võib kujuneda järgmiste riigikogu valimiste põhiteema, arvab Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

Nii ta algab. Peaminister Jüri Ratas käis teisipäeval Vikerraadios välja kavatsuse tõsta pensione erakorraliselt kuni 70 euro võrra kuus, mis teeks pensionilisa koos aprillis niigi plaanituga pea viiendiku. Ehk siis 100 lisaeurot, mida saaks ju hästi plakatil kasutada.

Pensionäridele hüvede pakkumine saab ilmselt vananeva elanikkonnaga Eestis järgmiste riigikogu valimiste põhiteemaks. Kindlasti ei jää Keskerakond siin soolotsema. Üksteise ületrumpamisi alles hakkame nägema.

Kust see raha tuleb? Majandus kasvab ja nagu näha, sööb see ära kõik valitsuse lollid otsused ning maksulaekumine tervikuna tõuseb. Tõusuvesi tõstab kõiki paate.

On ainult aja küsimus, millal mõni erakond käib järjest suuremate panuste leidmiseks pensionäride häältesaagi nimel välja pensionifondidesse kogutud pensionisäästude osalisegi erandkorras laialijagamise kava. Poola ja Ungari ju head eeskujud ees. Lisaks on täiesti kasutamata riigi laenuvõime. 

Pensionäridele terendab igal juhul hea aeg. Kauaks? Kümneks aastaks ehk ikka. Vahest isegi enamaks. Sõltub majanduse käekäigust.

Mu oma vanemadki on pensionärid ning niikuinii läheb enamik pensionidest ja nende tõusust sisemaisesse tarbimisse, seetõttu võiks justkui õlgu kehitada. Ma kehitangi, kuni tõus on mingilgi määral proportsionaalne majanduse kasvuga ehk seda jõuaks riigi maksumaksja välja kannatada ka mõne aja pärast. 

Kehitaks samuti, kui pensionide tõusu ei hakka üks või teine erakond oma valimisvankri ette panema. Jagage oma raha, siis plärage, palju aga saate. Ettevõtete ja maksumaksjate raha laialijagamine ehk pensionide tõus peab olema aga erakondade ülene kokkulepe.

Elu läheb Eestis edasi aga ka pärast praegust ja isegi pärast järgmist valitsusjuhti. Nii uskumatu, kui see poliitikutele ka ei tundu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum