Kristjan Pruul • 6. märts 2018 kell 7:44

EL nõustus Kreeka järgmise osalaenuga

Eurogrupi uus juht Mario Centeno  Foto: Foto: EPA

Kreeka on lõpule viinud reformid, mida ELi abiprogrammi kolmanda ülevaatuse lõpus riigilt nõuti, ning võib nüüd kätte saada 5,7 miljardit eurot.

Eurogrupi kõrgete ametnike töögrupp (EWG – Eurogroup Working Group) otsustas eelmise nädala lõpus, et Kreeka kolmanda ülevaatuse võib kuulutada lõppenuks, teatas eurogrupi juht, Portugali rahandusminister Mario Centeno nädalavahetusel.

"Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) direktorite nõukogu võib nüüd kinnitada neljanda osalaenu andmise Kreekale, esimene osa sellest, 5,7 miljardit eurot, läheb väljamaksmisele märtsi lõpus," ütles Centeno.

Sellega on ESMi Kreeka programm jõudnud viimasesse, neljandasse faasi. "Viimane ülevaatus algab nüüd, niisamuti töö võimalike võlaleevendusmeetmete välja töötamiseks," ütles Centeno.

Aasta esimeses pooles peaksid rahandusministrid jõudma ühisele arusaamisele ka selles, mis saab Kreekast edasi, kui toetusprogramm lõpeb. Kõne alla tuleb ka võlaleevendus, mille vastu on teised euroala riigid pikalt sõdinud.

Kreeka on Centeno kinnitusel alustanud laenuturule naasmist ning väljatöötamisel on ka pikaajaline kasvuprogrammi strateegia, mille alusel pannakse paika Kreeka rahanduse järelevalve programmi järel.

Osamakse on mõeldud maksmistähtajani jõudnud võlakirjade eest tasumiseks, võlgnevuste katmiseks erasektori ees ning rahalise puhvri loomiseks ettevaatega augustikuule, kui Kreeka loodetavasti abiprogrammist väljub. Viimane ülevaatus peaks ette võetama juunis, mil otsustatakse abilaenu viimaste juppide maksed.

ESM sõlmis abiprogrammi leppe Kreekaga 2015. aastal, reformide ja eelarvekärbete eest lubati kriisis riigile laenata kuni 86 miljardit eurot. Oktoobri lõpu seisuga oli sellest Kreekale makstud 40 miljardit eurot, laenude maksetähtaeg on keskmiselt 30 aastat.

Hetkel kuum