Äripäev • 8. märts 2018 kell 7:44

Balticconnectori veealune toru sai rohelise tule

Gaasitoru  Foto: Shutterstock

Valitsus kinnitas täna eelnõu Eesti-Soome gaasitorule Balticconnector hoonestusloa andmiseks ja suurendas investeeringu tegemiseks Eleringi aktsiakapitali 40 miljoni euro võrra, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

"Eesti on juba ühendatud Soomega kahe elektrikaabliga, nüüd saame astuda sammu edasi ning ühendada nii Leedu, Läti kui Eesti gaasiturud samuti Soomega," ütles majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

Elering saab eelnõu kohaselt hoonestusloa 50 aastaks. Gaasitoru veealune osa kulgeb Pakri poolsaarelt Inkooni Soomes. Eesti majandusvööndis on toru pikkus ligikaudu 33 kilomeetrit, kokku on Balticconnectori veealuse osa pikkus 77 kilomeetrit. Eestit ja Soomet ühendavad gaasiühenduse kogupikkus on 153 kilomeetrit ning hinnanguline maksumus on 250 miljonit eurot, millest Euroopa Liidu toetus katab 187,5 miljonit eurot. Hoonestusloa andmisele eelnesid keskkonnauuringud.

Eleringi aktsiakapitali suurendamise eesmärk on suured investeeringud, nagu Balticconnector ning Eesti ja Läti vahelise gaasiühenduse läbilaskevõime suurendamine.

Elering teatas, et Balticconnector Eesti territooriumile jäävate osade ehituse riigihangetele laekus kuuelt ettevõttelt või ettevõtete konsortsiumilt kokku 11 pakkumust.

Kiili piirkonnast kuni Paldiskini kulgeva uue gaasitorustiku ehituseks laekus kolm ning nii Paldiski kui ka Puiatu kompressorjaama ehituseks neli pakkumust. Tegemist on valdavalt välismaiste ettevõtetega. Nüüd algab pakkumuste läbivaatamine.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul sõlmib ettevõte hangete võtjatega lepingud kõikide eelduste kohaselt lähemate kuude jooksul ning reaalsed ehitustööd algavad aasta teises pooles.

Hetkel kuum