Märt Belkin • 8. märts 2018 kell 12:20

Rumalused tuleb korda teha

Mait Palts  Foto: Raul Mee

Tulumaksusüsteemi muutmine katse-eksituse meetodil pole lubatav ning sellega ei tohi ajaviiteks mängida, ent rumalused tuleb võimalikult kiiresti korda teha, ütles kaubandus-tööstuskoja juht Mait Palts.

„Kindlasti ei ole maksusüsteemi muutmine n-ö katse-eksituse meetodil lubatav. Kui rumalusi on tehtud, siis need tuleb loomulikult parandada. Ja parem on teha seda kohe, kui oodata veel midagi,“ ütles Palts, kommenteerides tänases Äripäevas ilmunud lugu, kus suuremate erakondade esindajad distantseerivad end aasta alguses kehtima hakanud tulumaksusüsteemist.

Siiski ei tohi kaubandus-tööstuskoja direktori sõnul muutuda tavaks see, et teeme midagi kiiresti ära, taome rusikaga vastu rinda ning hakkame siis vigu parandama ja muutma.

„Maksusüsteem ei ole spekuleerimiseks ega ajaviiteks mängimiseks. Seda tehes kaotab riik lõpuks oma usaldusväärsuse nii valijate kui ka investorite silmis. Kui liiga palju enda peal katsetada, siis hakkab lõpuks tervisele, nii ka majanduse ja maksukeskkonna tervisele. Ravi võib lõpuks olla väga kulukas,“ rõhutas Palts.

Ühetaoline süsteem on tema sõnul kahtlemata mõistlikum kui praegune. See oleks kaubanduskoja juhi arvates nii emotsionaalselt paremini aktsepteeritav kui ka tehniliselt paremini hallatav.

„Konkreetsest summast ilmselt olulisemgi on see, et oleks kokkuleppeliselt paigas, millises suurusjärgus peaks tulumaksuvaba miinimum olema ja kuidas seda võiks ajas korrigeerida, kui näiteks keskmine palk või vaesuspiir muutuvad,“ pakkus Palts välja.

Isamaa ja Res Publica Liidu juht Helir-Valdor Seeder ütles Äripäeva raadiosaates, et värske tulumaksusüsteem praegusel kujul püsima ei jää. „Uus tulumaksuvaba miinimumi arvestamise kord tuleb ära muuta ja olen kindel, et ükskõik milline saab olema järgmine valitsus, asub ta otsima lahendusi selle aasta algusest kehtiva maksusüsteem muutmiseks,“ ütles valitsusliitu kuuluva ja rahandusministri portfelli eest vastutava IRLi esimees Helir-Valdor Seeder.

Hetkel kuum