Äripäev • 4. aprill 2018
Jaga lugu:

Millise ameti esindajaist on Soomes praegu suurim puudus?

Foto: Raul Mee

Soome rahvusringhääling Yle võttis kokku sadade ettevõtjate jutu ja selgitas välja, milliste ametite esindajaid napib Soome tööturul praegu kõige enam.

Ajal, kui riigis on sadu tuhandeid töötuid, on paljud tööandjad kitsikuses, sest napib tööjõudu. Yle ajakirjanikud küsitlesid ettevõtlusorganisatsiooni Suomen Yrittäjät liikmeid ja uurisid, kas nende ettevõte on sel aastal kokku puutunud sellega, et ei leia kvalifitseeritud tööjõudu – ning 1200 küsitletust umbes 540 vastas sellele küsimusele jaatavalt.

Tööjõupuudus on majandustõusu ajal tüüpiline nähtus, kuid praegu nendivad ettevõtjad, et sellest probleemist on saamas arengu pidur, vahendas Yle.

Küsitluse tulemusena selgus, millistel erialadel on Soomes töötajatest suurim puudus:

Müüjad ja kaubaesitlejad

Kokad ja teised toitlustustöötajad

Veoki- ja eritranspordijuhid

Ehitajad

Raamatupidajad

Kontori koristajad

Automehaanikud

Majapidajad

Põllumajandus- ja tootmistehnika mehaanikud

Helsingis tegutseval Kari Seunal oli tuua kurb ja koomiline kogemus, kuidas tööjõuprobleem väikeettevõtjale avaldub. Ta tahtis palgata automehaanikut, kes hoolitseks ettevõtte renditavate autode eest.

„Mul ei olnud töötajale muid nõudmisi, kui et tal oleks juhiluba ja ta oskaks soome keelt,“ rääkis Seuna.

Tema töötukassa abiga üles laaditud tööpakkumisele tuli terve Helsingi linna peale poole aasta jooksul neli vastust. Üks töösoovijatest ei osanud soome keelt, ülejäänud kolm esitasid soovi ainult selleks, et töötukassa käskis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum