Enefiti Utah' projekt võib peagi suure sammu edasi astuda

Põlevkivikaevandus  Foto: Veiko Tõkman

Enefit võib lõpuks kätte saada keskkonnaloa, mida on Utah' osariigis viis aastat oodanud. Lisaks hakatakse otsima strateegilist investorit.

USA Maa-amet avaldas möödunud nädalal lõpliku keskkonnamõjude hinnangu raporti, mis puudutab Eesti Energia tütarettevõte Enefit American Oili trassikoridori, mis ühendaks sealset põlevkivikaevandust muu taristuga.

Eesti Energia meediasuhete juht Kaarel Kuusk sõnas, et trassikoridorile keskkonnaloa saamiseks kulus üle viie aasta. „See on üks samm pikal teekonnal. Saame õiguse rajada tööstuse arendamiseks vajalikud kommunikatsioonid, mis aitab meil lõpptoodet turustada ja ühendada arendus regionaalse taristuga.“

Eesti Energia Utah' arendusprojekt asub eramaal, kuid projekti jaoks vajalik taristu läbib riigimaad. Trassikoridori rajataks 31 km veetrassi, 14 km maa-alust maagaasitrassi, 18 km maa-alust õlitrassi, 9 km teenindusteid ning 48 km pikkune 138-kilovoldine elektritrass.

Maa-ameti teatel on juba praegu olemas kaevanduse juurde viiv sõidetav tee, seega vett saab vajadusel tuua ning põlevkivi välja viia veokitega.

Edasi järgneb pooleteistkuu pikkune kommenteerimisperiood, seejärel on kuu aja jooksul võimalus otsust vaidlustada. Kuusk selgitas, et kõik huvitatud osapooled on saanud küsimusi juba esitada ning Enefiti vastused ja lahendused on heaks kiidetud. "Seetõttu loodame, et kommenteerimisperioodi jooksul ei ilmne uusi asjaolusid ja saame Utah's riigimaid läbivale trassikoridorile keskkonnaload,“ sõnas Kuusk. Samas märkis Enefit Utah pressiteates, et eeldatavalt kavatsevad keskkonnakaitse huvigrupid otsuse vaidlustada ning selleks ollakse ka valmis.

Kuusk lisas, et trassikoridori keskkonnamõjude hindamine ja keskkonnaloa saamine aitab kaasa projekti konkurentsivõimele, sest kinnitab investoritele, et projektile on võimalik vajalikke lube saada ning maandab investorite jaoks ühe riski.

Varem on kohalikud aktivistid teravalt kritiseerinud põlevkivikaevandust ning seda, kuidas Enefiti projekt võib kahjustada sealset elukeskkonda.

Hakatakse otsima investorit

Kuusk ütles, et järgmised sammud lisaks insenertehnilisele arendusele on kaevandamis- ja õhusaasteload, nende lubade saamise aluseks on trassikoridori keskkonnaluba. "Kindlasti on järgmiste oluliste sammude seas ka strateegilise investori leidmine. Kapitalimahukate välisprojektide puhul keskendume enda oskusteabe ekspordile,“ ütles ta. „Näeme ennast arendaja ja oskusteabe müüjana, mitte nii-öelda rauda investeerijana. Oleme alustanud ettevalmistusi võimalike huviliste tuvastamiseks. Suhtleme erinevate osapooltega, kellel on arenduse vastu strateegiline huvi, kogemus kaevandamise, õli- ja gaasitööstuses ja kes on suuteline projekti finantseerimisse panustama.“

Eesti Energia on investeerinud Utah' arendusprojekti üle 50 miljoni euro, mis sisaldab maade ostu ja renti ning eelarendustöid, sealhulgas keskkonnamõjude hindamist, trassikoridori keskkonnaluba, insenertehnilisi ja turu-uuringuid ning geoloogilisi uuringuid. Kaevandamisväärse põlevkiviõli varu suuruseks on hinnatud 514 miljonit barrelit. Eeldatavalt oleks päevas võimalik ammutada 50 000 barrelit õli ning seda kuni 30 aasta jooksul.

Hetkel kuum