Äripäev • 11 detsember 2018

Arco Vara näeb ärikinnisvaras pessimismi asemel optimismi

B-klassi kinnisvara tühjaks pole jäänud ja A-klassi pindadele nõudlust jagub, nendib Arco Vara analüütik Mihkel Eliste.  Foto: Andres Haabu

Vahepealsel perioodil paljuräägitud büroopindade ülepakkumine on Tallinna äriotstarbelise kinnisvara turul möödunud seni oodatust paremini: ärihoonete täituvus on kulgenud võrdlemisi edukalt ning pindade neeldumine on aset leidnud oodatust paremas tempos.

Arendajad on mitu projekti edasi lükanud ning on märgata, et kohati on taas optimismi esile kerkinud, märkis kinnisvaraülevaates Arco Vara analüütik Mihkel Eliste.

Tema hinnangul on ülepakkumise tagasihoidmiseks ehitushinnad ja rahavooinvestorite ootus jäänud tasemele, kus alla 13eurose ruutmeetri üürihinnaga hoonete püstitamine on pigem tagasihoidlik. Alles sellise hinnataseme juures hakkab tüüpiliselt projekt ootuspärast tulu tooma.

Kardetud B-klassi pindade tühjenemist pole sündinud

"Kesklinna lisandunud [Maakri tänava] kõrghoone on täitunud suuresti naabrusest ära kolinud üürnikega, tühjenenud B-klassi pindade vakants ei ole veel 2017. aastal prognoositud lävendini ulatunud," märkis ta. Samuti ei ole olnud turul tervikuna märgata ka olulist survet üürihindade languseks, kuid tarbijate eelistus A-klassi pindade kasuks on jätkuvalt kasvanud.

Lühiajaliselt pakkumine kasvab, pikemas trendis muutus väike

2017. aastal tuli kasutusse ligi 115 000 m² uut büroopinda, mida oli viimaste aastate jooksul kõige rohkem, 2018. aastal ületatakse maht veelgi vähemalt kolmandiku võrra. 2018./2019. aastal lisandub Tallinna linnas büroopindade turule siiski ligikaudu sarnases või mõnevõrra väiksemas mahus pinda kui 2016./2017. aastal.

Allikas: Arco Vara

Büroopindade lisandumine viimasel kahel aastal jääb eelnenud kahe aasta tasemele. Arvestades ehituslubade taotlemise kui ka ehitusega alustamise tugevat langust 2017. aasta teisest poolaastast alates, on järgnevatel aastatel oodata tunduvalt väiksemas mahus pindade turule lisandumist.

Ehituses on oodata peamiselt kõrghooneid

"Jälgides menetlusjärgus olevaid Kesklinnas ja selle lähiümbruses paiknevate alade detailplaneeringuid, on perspektiivis büroohoonete potentsiaalse mahu täienemist oodata ennekõike kõrghoonete teemaplaneeringuga kaetud aladel, seda ka Kesklinnast väljaspool," märkis Eliste.

Hetkel kuum