Jaanus Vogelberg • 21 veebruar 2019

Robert Kitt sõitis Rootsi ülemuste jutule

Swedbanki Eesti juht Robert Kitt   Foto: Andres Haabu

Swedbanki Eesti juht Robert Kitt on pärast eilset väidetava rahapesu skandaali ilmsikstulekut sõitnud Rootsi panga nõukogu koosolekul osalema. Swedbanki väitel oli koosolek juba varem planeeritud.

"Rootsis on panga nõukogu koosolek, see oli pikalt plaanitud," ütles Swedbanki kommunikatsioonijuht Kristiina Herodes. Ta ei osanud öelda, millal võiks Kitt tagasi Eestisse tulla.

Peitus ajakirjanike eest

Terve eilse päeva oli Kitt ajakirjanikele kättesaamatu, andes lõpuks intervjuu vaid "Aktuaalsele kaamerale".

"Tõepoolest, meedias on avaldatud paar-kolm numbrit, mis puudutasid kahtlaseid tehinguid. Need numbrid ei ole meile tuntud, me oleme saanud need läbi pressi," ütles ta ERRile. "Meie ärimudel ei ole kunagi põhinenud mitteresidentide teenidamisel, aga loomulikult meil neid on, kuid on oluline öelda, et mitteresidentide raha ei tähenda automaatselt musta raha," rääkis Kitt „Aktuaalses kaameras“.

Hulk kahtlaseid ettevõtteid

180 miljonit eurot hämara päritoluga raha, kirju taustaga Tallinna ja Narva ettevõtted ning hämmastavalt lähedased seosed Ukraina endise presidendi Viktor Janukovõtši kuritegudega – Postimehe käsutusse jõudnud väljavõtted näitavad, et Eesti Swedbanki kontode tähtsus rahapesuskeemides võis olla märkimisväärne.

Postimees toob ühena ära hulgimüüja Formus Baltic OÜ – 2008. aasta lõpus tegevust alustanud ettevõte teenis juba esimesel tegevusaastal 716 miljonit krooni (üle 45 miljoni euro) müügitulu.

Lehe valduses olevad andmed näitavad, et kõigi nende aastate jooksul kandis Formus Balticu Swedbankis asuvale kontole miljoneid dollareid ettevõte, mille taust on pehmelt öeldes kahtlane.

Hetkel kuum