Jaanus Vogelberg • 27. juuli 2019 kell 9:47

Trump ähvardab Prantsuse veinid maksu alla panna

Donald Trump veiniklaasist dieetkoolat joomas   Foto: Carlos Barria/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump lubas ELi digimaksu plaanile vastuseks kehtestada tariifid Prantsuse veinidele, vahendab AFP.

"Prantsusmaa kehtestas just digimaksu meie suurepärastele tehnoloogiafirmadele," kirjutas Trump Twitterisse. "Anname peagi teada märkimisväärsetest vastumeetmetest Macroni rumalusele."

Hiljem ütles Trump ajakirjanikele, et tariifid võidakse kehtestada "veinile või millelegi muule". Karsklasest Trump teatas, et kuigi ta veini ei joo, on talle alati meeldinud USA veinide parem välimus. Ka Trumpile endale kuulub veiniistandusi.

Prantsuse majandusminister Bruno Le Maire kinnitas, et Pariis ei kavatse digimaksu plaanist loobuda.

Maks suurtele tehnoloogiafirmadele

Prantsusmaa Senat andis kuu alguses lõpliku heakskiidu suurte tehnoloogiafirmade eraldi maksustamiseks. Juba siis leiti, et teema võib Prantsusmaa ja USA tülli ajada.

Kolme protsendi suurune käibemaks seatakse Prantsusmaal teenitud digitaalteenuste tulu pealt nendele firmadele, millel on Prantsusmaal üle 25 miljoni suurune aastakäive ning maailmas üle 750 miljoni euro suurune käive. Maks hakkab tagasiulatuvalt kehtima alates 2019. aasta algusest.

Prantsusmaa läks omapoolse maksukavaga edasi peale seda, kui Euroopa Liidu riigid ei suutnud maksu osas ühiselt kokku leppida, kuna sellele olid vastu Iirimaa, Taani, Rootsi ja Soome.

Rahandusminister Le Marie ütles parlamendisaadikutele: „Prantsusmaa on iseseisev riik ning selle otsused maksuküsimustes on iseseisvad ja on ka tulevikus iseseisvad.“

Ka mõned teised Euroopa Liidu riigid, nagu Austria, Suurbritannia, Hispaania ja Itaalia on teada andnud plaanidest digitaalteenuste maksu kehtestamiseks. Nende riikide sõnul on maksu vaja, sest suured hargmaised internetifirmad nagu Facebook, Google ja Amazon saavad praegu kasumit arvestusse võtta madala maksumääraga riikides, nagu Iirimaa, sõltumata sellest, kuskohas müügitulu tekib.

Hetkel kuum