Uku Tuul • 15. mai 2013 kell 5:12

Maksudega on asi oluliselt paremini, kui ÄP väidab

See, et iga ettevõtja ei torma ummisjalu kogu käibelt maksu maksma, vaid üritab ka seda nagu iga muud kulu seaduse raames optimeerida, ei tee temast veel maksupetturit, kirjutab SLD Invest OÜ tegevdirektor Uku Tuul.

On loomulik, et maksuamet on alati natuke ettevõtjatega vastasleeris. Maksuameti peaülesanne on koguda makse, riik peab aga tagama selle, et ülla eesmärgi nimel ettevõtlust ära ei kägistataks. Eestis on maksupoliitika suhteliselt hästi ühiskonna huve teeninud, eelarvesse laekub piisavalt raha selle tasakaalus hoidmiseks ja tööhõive on praegu ka üsna heal tasemel.

Sellepärast tundub 13. mai Äripäeva kaaneloo arvude esitus ettevõtjate vastu viha tekitav. Vaata siis, üle 90% “vereimejatest” ei maksa makse. Targu on jäetud mainimata, et need 5690 ettevõtjat annavad suurema osa sisemajanduse kogutoodangust.

Enammakstud käibemaksu tagasi saanud ettevõtjate hulgas on ka Eestile väga kasulikud ettevõtted, kes tegelevad ekspordiga väljapoole Euroopa Liitu ja toovad kogu Euroopa majandusele üliolulist eksporditulu. Üllatuslik on ettevõtja Rein Türksoni küündimatus seda hinnata. E-Lux Kodutehnika OÜ tegeleb puhtalt vahendustegevusega, ise lisaväärtust ei loo, ilmselt sellest ka põlgus eksportivate ettevõtete suhtes.

Alla aasta tegutsenud ettevõtetest ei tasu käibemaksu 87,24%. Üsna loogiline, ettevõtte käivitamiseks läheb aega ja suurem osa ettevõtteid  ei ole asutatud just 1. jaanuaril. Enammakstud käibemaksu saab tagasi ainult 10,08% sellesse vanusegruppi kuuluvatest ettevõtetest. Alustav ettevõte teeb investeeringuid ning on loogiline, et seoses sellega on paljudel ka enammakstud käibemaksu tagasi saada. 

1–2 aastat tegutsenud ettevõtetest ei tasu käibemaksu 2,11%, 3–5 aastat tegutsenutest 3,08%. See ajavahemik on üldiselt väikeste ja keskmiste ettevõtete kõige aktiivsem tegutsemisperiood. Edasi toimub langus – üle 5 aasta tegutsenud ettevõtetest 7,58%. Seda võib ilmselt seletada sellega, et sellesse vahemikku kuulub palju kriisi ajal tegevuse lõpetanud või pankrotistunud ettevõtteid ja kindlasti ei ole nad kõik veel registrist kustutatud.  Asi on oluliselt parem, kui väidab Äripäev.

 

 

Hetkel kuum