Liina Laks • 21. aprill 2017 kell 12:00

Börs: Euroopa turgudel mõõdukas kõikumine

ArcelorMittali aktsia tõusis nii Prantsuse kui ka Hispaania börsil.  Foto: Reuters/Scanpix

Kui Londoni börsiindeksit kimbutasid nafta ja jaekaubandusega seotud ettevõtete aktsiate langemine, on teised turud Prantsusmaa valimiste ootuses tagasihoidlikud.

Prantsusmaa börsiindeks CAC 40 kukkus täna kella kaheks üle 0,5 protsendi, 5051 punktile. Õige pisut tõusid terasetöösturi ArcelorMittali, BNP Paribas' ja Societe Generale'i ning hotellioperaatori Accori aktsiad. ArcelorMittali tõusule aitas kaasa pikalt kriisis olnud terase hinna taastumine. Suurem osa aktsiaid oli paraku punases. Kukkujate esirinnas oli toiduainetööstur Danone 2 protsendiga, IT-kontsern Atos langes 1,6 ning luksuskontsern Kering 1,5 protsendi jagu.

Languses oli ka Londoni börsiindeks FTSE100 – 0,09 protsendiga, mis viis ta kella kaheks 7112 punkti peale. Langust vedasid MarketWatchi andmetel eelkõige nafta-, kommunaalteenuste- ja jaekaubandusega seotud ettevõtted. Hoolimata esialgsetest taastumismärkidest langes Brenti toornafta hind alla 53 dollari barrelist, jõudes pärastlõunaks 52,92 dollarini. Toornafta barreli hinnaks kujunes 50,59 dollarit. Mis metallidesse puutub, siis annab investorite hingevärinast Prantsusmaa valimiste eel aimu kulla hinna 0,2protsendine tõus – 1286 dollarile. Õige pisut tõusis ka vase hind, kuid hõbe ja plaanita olid languses. Sarnaselt Prantsusmaale olid Londoni börsi suurimateks tõusjateks just finantsteenuste pakkujate aktsiad.

Deutsche Banki skandaal ei kõiguta

Kuid mis pankadesse puutub, siis näevad Bloombergi analüütikud investorite puhul ohumärke: Stoxx 600 pankade indeks on küll alates USA presidendivalimistest 19 protsenti tõusnud, kuid analüütikutele tundub, et pidu hakkab läbi saama ning nende aktsiad pole enam nii atraktiivsed. Praegu oodatakse Hispaania Banco Santanderi ja Saksa Deutsche Banki esimese kvartali tulemusi, millelt loodetakse kogu sektori jaoks signaale saada. Deutsche Bank oli täna hoolimata teatest, et ta on järjekordses skandaalis USAs süüdi mõistetud ja peab miljonitesse ulatuva trahvi maksma, 1,11 protsendiga Frankfurdi börsi suurimaid tõusjaid. Talle järgnesid terasesektori lipulaev Thyssenkrupp 0,9 ja kindlustusfirma Allianz 0,6 protsendiga. Dax ise oli 0,41 protsendiga plussis.

Milano börs tõusis peaaegu sama palju. Seal olid suuremateks tegijateks naftakontserni Eni tütar Saipem 2,8protsendise tõusuga ning moekontsern Salvatore Ferragamo 2,19protsendise langusega.

Hispaania börsiindeks Ibex 35 tõusis 0,49 protsenti. Ka siin läks hästi ArcelorMittalil, mille aktsia tõusis 3 protsenti, ning Sabadelli pangal ja Caixabankil, millest mõlemad tõusid üle 2 protsendi. Suurimaks langejaks oli jaekontsern Dia 2,3 protsendiga.

Investorid ootavadki põnevusega Prantsusmaa presidendivalimiste esimest raundi ning turud on volatiilsuseks valmis, nii et tänast võib pidada vaikuseks enne tormi. Samas jõudis aktsiate volatiilusus üheksa kuu kõrgeimale tasemele, iseäranis Euroopa aktsiad lõid võitude ja kaotuste vahel pendeldama, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

„Vajadus hajutada euro riske ilma tõusupotentsiaali vähendamata tõukas investoreid valuutaoptsioonide suunas terve nädala vältel,“ ütles Bloombergile London Capital Groupi turuanalüütik Ipek Ozkardeskaya. Tema sõnul suurendas aktsiate volatiilsust investorite vajadus end kuidagimoodi poliitiliste riskide vastu kindlustada.

Stoxx 600 indeks jõudis pealelõunal pärast kõikumist taas plussi ning oli veerand kolme ajal tõusnud 0,13 protsenti, 378 punkti peale.

Hetkel kuum