Indrek Mäe • 2. juuni 2017 kell 9:45

Alexander Elder: mis on ühist börsikauplemisel ja alkoholil?

Alexander Elder  Foto: Andras Kralla

Täna ja homme Äripäeva kutsel Tallinnas viibiv ning oma raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas“ eestikeelset tõlget esitlev Dr. Alexander Elder ütles ajakirjanikele, et kauplemine võib olla ka sõltuvust tekitav.

„Kauplemisega on sama oht nagu alkoholiga, inimesed võivad sellest sõltuvusse jääda,“ märkis Elder. „Minu raamat selgitabki muuhulgas, kuidas mitte sõltuvusse jääda ning mitte mõttetult oma raha kaotada,“ kergitas ta saladuste loori oma äsja eesti keelde tõlgitud bestsellerilt.

Seejuures rõhutas Elder, et kauplemise juures ei saa kunagi teada kõigest kõike, vaid edukas olemiseks tuleb valida, millele keskenduda. Sellega võib aga tegeleda igaüks kel on piisavalt tahtmist. „Kauplemine on lihtne, selleks ei ole vaja mingit haridust,“ kinnitas ta. „Lihtsalt alati tuleb meeles pidada, et kaupleja suurimateks vaenlasteks on tema emotsioonid.“

Kõigil kauplemisest huvitatutel soovitab Elder säilitada realistlik meel. „Selleks, et edukas olla, tuleb omada distsipliini,“ on ekspert veendunud. Tema meelest ongi realistlik suhtumine ning enesedistsipliin omadused, mis eristavad head kauplejat halvast.

End swing-kauplejaks pidav Elder rõhutab, et päevakauplemine on aga hoopis midagi muud ning et neid kaht ei tohiks omavahel segamini ajada. „See on ka raskem,“ ütles ta päevakauplemise kohta. Samas toob ta näiteid USA päevakauplejatest, kes on seeläbi saanud maailma kõige rikkamateks inimesteks.

Turud on muutunud

Oma esimese aktsia soetas Elder 1976. aastal ning selleks oli Kindercare. Sellest ajast peale on aga turud kaupleja jaoks muutunud. „Kauplemine on muutunud järjest matemaatilisemaks ning käibed suuremaks,“ tõi ta näiteid.

Lisaks on turud muutunud kaootilisemaks. „Sa pead leidma õige hetke, millal tehingud teha,“ viitas ta sellele, et ajastamine on oluline. „Kauplejal peab olema selge idee, kuidas turud liiguvad,“ rõhutas Elder. Kaupleja kõige paremad sõbrad on eksperdi hinnangul aga just kannatlikkus ning väga palju annab juurde ka kauplemiskogemus.

Turud on muutunud Elderi hinnangul ka täna rohkem ühetaolised ega liigu nii palju. Seetõttu peab ta oluliseks ka kannatlikkust.

Erakaupleja eeliseks riskifondide ees peab ta aga ka seda, et on võimalik olla kannatlik. „Sa ei pea kauplema iga päeva,“ märkis ta. „Investor Toomas näiteks ei pea iga päev kauplema, fondidelt aga oodatakse koguaeg, et nad toodaks raha.“

Dr Alexander Elder on välja andnud mitmeid kauplemist ning tehnilist analüüsi puudutavaid teoseid. Täna ja homme esitleb ta Äripäeva konverentside raames esmakordselt Eestis ja eestikeelsena oma raamatut „How to become a better trader.“ Samuti on huvilistel võimalik osaleda Elderi tehnilist analüüsi puudutavates töötubades.

Raamatut, koolitust ja konverentsi toetavad LHV ja Admiral Markets.

Hetkel kuum