investor Toomas • 2. veebruar 2016 kell 9:00

Investor Toomas: rehvivilin tasus ära

Rehvivilinaga PIN-kalkulaatori järele sõit tasus ära.   Foto: epa

Peaaegu pooleteist aasta jooksul olen müünud neli positsiooni ning nüüd tagantjärele vaadates näen, et see on end õigustanud.

Eelmise aasta augusti lõpus, kui aktsiaturgudel toimus Hiina ja maailmamajanduse ebakindluse tõttu äkiline krahh, pani see ka mind portfelli tõsisema pilguga üle vaatama. Tegemist oli hommikuga, kus ma autoga rehvide suitsedes koju sinna ununenud PIN-kalkulaatori järele sõitsin, et aktsiaid müüa.

ABB ja Burberry, millele ma juba pool aastat enne augusti kukkumist olin silma peale pannud, tundusid sel hetkel olevat need, mis esimesena kaubaks lähevad. Vaadates nüüd mõlema aktsia käekäiku, on müümine end õigustanud. ABB on pärast müüki kukkunud 6 protsenti ning Burberry 11,5 protsenti. Siinkohal tuletaksin meelde ka seda, et augustis mõtlesin korraks müüa portfellis olevad positsioonid pooleks ehk 50% kõikidest aktsiatest.

Täpselt aasta aega tagasi müüsin vasekaevandaja Southern Copperi aktsiad, mis on pärast seda langenud 7,5 protsenti. Veel enne seda, 2014. aasta 3. novembril otsustasin müüa USA börsil kaupleva Jaapani aktsiafondi EWJ. See on pärast müüki langenud 6 protsenti.

Endale õlale ei patsuta

Kindlasti pole selle postituse eesmärk ennast upitada, et kui tark ma mingil ajal olen aktsiate ja börside alal olnud. Tegemist on lihtsalt kokkuvõttega, kuidas läinud on ja kas aktsiamüük ennast õigustas. Samamoodi võiks ma tuua välja neid aktsiaid, mida olen plaaninud osta, kuid pole ostnud, ja mis tõusu need hiljem teinud on. Üks neist on näiteks odavlennufirma Ryanair. Eelmise aasta alguses tekkis korraks ka mõte põigata kaitsetööstusse, kuid otsustasin oma rahumeelsete vaadete pärast sinna mitte investeerida. Samas on need aktsiad teinud pärast seda paarikümneprotsendilise tõusu.

Samamoodi võiksin mõelda ka nende aktsiate peale, millesse ma kiivalt usun, kuid mis on praegu nõrgaks osutunud. Näiteks Euroopa fond, Berkshire Hathaway, Volkswagen või Statoil. Pean siin aga arvestama, et pikaajalise investorina saan börsil oma ainukeseks sõbraks pidada vaid aega.

Samale vankrile ei plaani uuesti hüpata

Tihtilugu kipuvad investorid oma investeeringutesse armuma ja nendest ei taheta loobuda ka siis, kui investeering kaotab. Usun, et praegune maailmamajanduse seis on loonud olukorra, kus ma vana romaani ABB, Burberry, Southern Copperi ja EWJga ei hakka uuesti üles soojendama. Kuigi Goldman Sachs teatas selle aasta alguses, et prognoosib luksuskaupade müüjatele, kelle hulgas on ka Burberry, 20% tõusu, usun, et ei hüppa samale vankrile uuesti.

Tagantjärele tarkus on see kõige targem, kuid investoril ei maksaks minevikus tehtud vigade tõttu pead norgu lasta, sest minevikus elamisega ei ole pilk suunatud tulevikku. Ja tulevikku vaatamine on aktsiaturgudel kõige tähtsam.

Hetkel kuum