investor Toomas • 3. oktoober 2017 kell 21:01

Tallinna börs kukkus liidripositsioonilt

Saksa börs tõusis Oktoberfesti kuul üheks maailma parimaks aktsiaturuks.  Foto: Reuters/Scanpix

Samal ajal kui hüperinflatsioon tõstab Venezuela börsi, on Eesti börs kukkunud priimuste seast viletsamate gruppi.

Kui Tallinna börs on tavaliselt tänavu maailma priimuste sekka kuulnud, siis nõrk september kiskus indeksi enam kui neljaprotsendilisse langusesse, mis tõi Tallinnale maailma indeksite edetabelis 98. koha. Tallinnast olid paremad kõik naabrid: Vilniuse börs oli ligi 2,7protsendise langusega 85. ning Riia napi 0,14protsendise tõusuga 58. kohal. Neile kõigile tegi aga silmad ette Helsingi indeks, mille 1,2protsendine tõus viis Soome turu edetabelis auväärsele 46. kohale, kohe S&P 500 (44. koht) ja Dow Jonesi tööstuskeskmise (45. koht) järele.

Börs tipus – valedel põhjustel

Nüüd on küsimus vaid selles, kas tegemist on ajutise nõrkuse või millegi suuremaga? Esimese väite kinnituseks sobiks teooria, et investorid kasutasid juhust ja asusid viimaste rekordite tuules kasumit võtma. Ehk saab aimu ka oktoobri keskpaigas tilkuma hakkavatest kolmanda kvartali majandustulemustest.

Septembrikuu parim börs oli taaskord Venetsueela 108protsendise tõusuga. Tõusu põhjused on aga enam kui nukrad: USA kehtestas hiljuti Venezuelale lisasanktsioonid, mis hõlmavad endas ka sissesõidukeeldu Lõuna-Ameerika riigi kodanikele. Venezuela poliitiline kriis (vasakpoolse diktaatori Maduro võimu kindlustamine) on kaasa toonud sügava majanduskriisi ja ühes sellega hüperinflatsiooni. Seepärast pargivadki need, kel midagi on, raha börsile – et midagigi käega katsutavat omada – ning see on ka börsi tõusu kaasa toonud. Hüperinflatsioonil on veel üks huvitav mõju: nimelt kirjutavad maailma meediaväljaanded, et inimesed on enda jaoks avastanud krüptorahad – nii igapäevaste vajaduste rahuldamiseks, kauplemiseks kui ka kaevandamiseks.

Paremuselt teise tulemuse tegi Mongoolia indeks MSE Topp 20: selle tõusu taga nähakse Mongoolia majanduse paranemist, mis on aga tulnud sotsiaalse lõhenemise hinnaga. Septembris tehti suurpuhastust valitsuse tasemel, kus nüüd otsitakse endisele korrumpeerunud peaministrile asendajat. Lisaks toetas börsi hoogustunud söekaubandus.

Argentinal tasub silm peal hoida

Maailma paremuselt kolmas börs oli aga Argentina, kus on käsil majandusreformide ajajärk. Reutersi andmetel tuli Lõuna-Ameerika riigist häid sõnumeid: esimesel poolaastal vähenes vaesuses elavate inimeste arv ligi 29 protsendile elanikkonnast. Pärast seda kui 2015. aastal sai Argentinas võimule Mauricio Macri, kes asus kohe turul radikaalseid muutusi tegema: teiste hulgas tehti turu- ja ettevõtlussõbralikke reforme, et meelitada riiki välisinvestoreid ja vähendada riigi võlga.

Mis aga silma torkas, on hoopis Euroopa: Bloombergi järgi oleks pidanud septembris panustama kasu saamiseks julgemalt Londoni, Pariisi või Frankfurdi börsile, mis kõik olid selle kuu parimate seas.

Kuu viletsaimate börside edetabelit juhib aga Türgi enam kui üheksaportsendise langusega. Türgis kiirenes septembris inflatsioon, mis jõudis aasta vaates enam kui 11 protsendi peale. Kaheksaprotsendist nõrkust näitas ka Ateena börsiindeks. Sama palju tõmbas langusesse ka Naniibia börs.

Oktoober võib ühes majandustulemuste avalikustamisega ning poliitilise ebakindluse kasvuga maailmas selle edetabeli taas segi paisata, nii et põnevust jagub kindlasti ka neljandasse kvartalisse.

Hetkel kuum