investor Toomas • 30. mai 2018 kell 12:30

Micron lubab uut ajastut

Micronile kuuluva Elpida kiip.  Foto: Scanpix

Lugeja uuris minult, milliseid tundeid USA tehnoloogiafirma Micron minus tekitab – kas võtta või jätta.

Aktsiaturul kehtib tõde, et mida rohkem mõni väärtpaber rallib, seda rohkem tähelepanu ta saab. Ja USA kiibitootja Micron Technologies (MU) on aastaga rallinud 110 protsenti ja kaupleb vaat et kahe kümnendi kõrgeimal tasemel.

Minule on ta servapidi silma jäänud, kuid et mu portfellis on neid aktsiaid, mida tehnoloogiasektoriga seostatakse, juba liialt palju, pole ta minus ostukihku tekitada suutnud.

Turuväärtus: 73 miljardit $

Käive´17: 20,3 miljardit $

Puhaskasum´17: 5,1 miljardit $

Millistest valdkondadest tuleb käive (1. kvartali näitel):

1)      CNBU (arvuti-ja võrgukiibid): 50%

2)      MBU (telefonikiibid): 21%

3)      SBU (mäluüksus):17%

4)      EBU (mälu autodele, kodumasinatele jne): 11%

5)      Muu: <1

Allikas: Reuters, MU

Tegelikult teenimatult, sest idufirmade ajastul on märkimisväärne, et 40aastane „vanake“ teeb noorematele silmad ette. Micron on maailma suuruselt viies kiibitootja, mille turuväärtus jääb 73 miljardi dollari juurde. Sealjuures on suur osa neist miljarditest lisandunud just tänavu, mil aktsia tõusis heade uudiste peale 50 protsenti 62 dollari juurde. P/E suhe on 7,5 – teist selle suhtarvu järgi nii odavat USA ettevõtet pole mu silmad ammu näinud. Siin peab silmas pidama, et hea P/E on tingitud suurepärasest 2017. aastast, mil teeniti rekordilist kasumit. Reutersi analüütikud pole ostusoovituse andmisega kitsid: osta soovitab 26, müüa julgeb vaid üks.

Raskest minevikust helgesse tulevikku?

Nüüd on vaid küsimus selles, kas ettevõte, mille klientideks on teiste hulgas Apple, suudab võidukäiku jätkata. Olgu ette ära öeldud, et Micron alustas tõusu üsna kehvast seisust. Nimelt oli tal viimane tõeliselt hea aasta 2014, kui suudeti kasvatada röögatult nii käivet kui ka kasumit. See oli tsükkel, mil osteti ettevõtteid juurde ja koondati nii mis jaksati. 2015. aastal algas langus, mis päädis katastroofilise 2016. aastaga, kus käive kukkus 12,4 miljardile ja ettevõte kasseeris 0,3 miljardi suuruse kahjumi. Ainus, mis kasvas, oli võlg, mis ületas esimest korda käivet ja oli 14,6 miljardit. Olukord oli nukker: turul oli konkurents karm, Microni vastasmängijateks olid - ja on – hiiud Samsung ja partner-konkurent Intel, kiipide hinnad olid võrdlemisi odavad, kulud aga kasvasid.

Kuid siis tuli pööre – kiibihinnad alustasid tõusu ja möödunud aasta kevadel valiti laevale uus tüürimees, Sanjay Mehrotra, kes on analüütikutelt kiita saanud kulude kokkuhoiuprogrammi ja NAND-tehnoloogia arendamise eest. Mehrotal oli eelmisel nädalal investoritele varuks veel paar rosinat: teatati 10 miljardi dollari suurusest aktsiate tagasiostuprogrammist ning anti vihje, et nüüd on peaaegu et lahti saadud kiibiäri kimbutavast volatiilsusest, kus kord on nõudlus laes ja siis pole teist jälle üldse eriti. Tema sõnul on andmemahud „plahvatuslikult“ suurenemas ja sellest saab Micron vaid kasu lõigata. „Tehisintellekti kasutamine andmekeskustes on alles algusjärgus. Me oleme vaevu jäämäe tippu näinud,“ ütles Mehrotra Bloombergile. Samal ajal peab silmas pidama, et paljud mobiilitootjad, näiteks Apple on ise oma mälulahendusi välja töötamas ja siin võib tulevikus nõudlus oluliselt väheneda.

Kiibiäri on lisaks uutele tehnoloogiatele viimasel ajal aidanud ka arvutimängude ja krüptorahade populaarsus – ka selles vallas on häid kiipe tarvis. Taganttuult pakub soodne majanduskeskkond. Teisisõnu, niipea kui siin tuul pöördub, näeb ka Microni olukord teistsugune välja ning pole võimatu, et investorid hakkavad üksteise võidu aktsiast kasumit võtma. Aeg oleks selleks soodne.

Kas Microni panus helgele tulevikule paika peab, näitab aeg, aga kui pidada silmas kontserni ülimadalat P/E suhet – mis, tõsi küll, on iseloomulik kogu sektorile - , korraliku puhaskasumimarginaali (ligi 39%) ning teha panus värskele juhile, kel peaks veel energiat varus olema, siis poleks patt väikese rahaga aktsiat proovida. Sealjuures tuleb riske tugevalt teadvustada, sest aktsia, mis on meeletu tõusu teinud, ei pruugi pikalt sellist sõitu jätkata, ning tehnoloogiasektoris on pöörded kiired tulema.

Hetkel kuum