27. mai 2014 kell 13:40

Savisaar peab tagastama hiiglasliku annetuse

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon tegi täna ettekirjutuse Edgar Savisaarele, kes peab tagastama rohkem kui 100 000 euro eest ebaseaduslikke annetusi.

Komisjoni selgitusel on ettekirjutuse tegemise põhjused järgmised: * Edgar Savisaar kandideeris 2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel Keskerakonna nimekirjas.

* 2013. aasta augustis ja septembris olid linnaruumis eksponeeritud Hiiu staadioni talgutele ja avamisele kutsuvad reklaamid. Plakatil olid kujutatud Jaanus Mutli, Edgar Savisaar ja Arvo Sarapuu, plakatil oli ka tekst: "Hiiu staadioni avapidu ja avamäng", "15.september", "kell 12.00". Samuti oli plakatil isikute fotode juurde paigutatud nende nimed. Pildi alumises paremas nurgas oli kasutatud Tallinna logo.

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni Tallinna linnavalitsusele tehtud täiendavale järelepärimisele antud vastusest selgub, et reklaamide tellimiseks ja eksponeerimiseks kulus 11 000 eurot, mis kaeti Tallinna Spordi- ja Noorsooameti eelarvest.

* Alates 2013. aasta augustikuust kuni 2013. aasta oktoobri lõpuni esitati erinevates tele- ja raadiokanalites "Tallinn liigub" kampaania reklaame. Reklaamis kutsuti üles osalema Tallinna maratoni ettevalmistavatele treeningutele. Reklaamis prevaleeris Edgar Savisaar.

* Meedias avaldatud info kohaselt tasus reklaami eest Tallinna linn Tallinna spordi- ja noorsootööameti eelarvest. Nimetatud asjaolu kinnitab ka Tallinna linnavalitsuse 14.10.2013 saadetud vastus korruptsioonivastase erikomisjoni esitatud järelepärimisele. Linna vastuse kohaselt oli reklaamklippide kogumaksumuseks (koos klippide tootmise ja esitamisega) 100 842 eurot ja 69 senti.

* 1. augustist 31. oktoobrini 2013 esitati telekanalis PBK venekeelset reklaamiklippi, milles Edgar Savisaar kutsub inimesi osalema 2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel. Komisjonile teadaolevalt tasus nimetatud reklaami eest Tallinna linnavalitsus.

* 28. jaanuaril 2014 küsis komisjon eksperthinnangut Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudi teadlastelt nimetatud reklaamide tajutavuse osas. Eksperdid leidsid, et nimetatud reklaamide puhul oli tegemist isiku valimisreklaamidega.

* Keskerakonna KOV 2013 valimiskampaania aruandest ei nähtu, et nimetatud reklaami eest oleks tasunud erakond või Edgar Savisaar. Seega on Edgar Savisaare isikliku valimisreklaami eest tasunud Tallinna linnavalitsus. Erakonnaseaduse alusel on juriidilise isiku annetused keelatud.

* Eelnimetatud asjaoludest tulenevalt teeb komisjon Edgar Savisaarele ettekirjutuse tagastada keelatud annetus Tallinna linnavalitsusele ning esitada 2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste valimiskampaania aruandes korrektsed andmed.

* Hiiu staadioni avamisele kutsuva reklaami osas tuleb annetus tagastada solidaarselt teiste reklaamil esitatud isikutega ning raadio- ja teleklippide osas vastavalt omavalitsusele esitatud arvete maksumusele. Annetuse tagastamise järel tuleb komisjonile esitada järgnevad dokumendid: reklaamide maksumust kajastavad arved ja annetuse tagastamist tõendav dokument.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum