Indrek Kald • 3. juuni 2014 kell 5:18

IRL: eelarvepoliitika vastuolus Euroopa Komisjoni soovidega

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Sven Sesteri (IRL) sõnul on valitsuse eelarvepoliitika vastuolus Euroopa Komisjoni uute soovitustega.

"IRL on riskidele, et Eesti ajutise valitsuse otsused viivad riigieelarve tasakaalust välja, juhtinud tähelepanu juba mitu kuud," sõnas ta pressiteates.

Kommenteerides rahandusminister Jürgen Ligi väidet, et Euroopa Komisjon lähtus eelmisest riigieelarve strateegiast, ütles Sester, et seega on probleem veelgi suurem. Uue koalitsiooni vastuvõetud riigieelarve strateegia muudab riigieelarve tasakaalu puudutavaid eesmärke varasemaga võrreldes hoopis lõdvemaks, lisas ta.

"Kui veel selle aasta riigieelarvet tehes oli eesmärk jõuda 2016. aastal 1% suuruse struktuurse ülejäägini ning viia eelarve nominaalselt tasakaalu, siis nüüd on valitsus probleemi eest, kuidas hoida eelarve struktuurset tasakaalu," rääkis Sester.

Tema sõnul on majandusprognoose arvestades ja valitsuse antud lubadusi vaadates kolm võimlaust. "Esiteks, kas suurendada riigi tulusid, et katta ära kasvav puudujääki. See tähendaks täiendavat maksutõusu. Teiseks võimaluseks, mida isiklikult pean antud olukorras kõige mõistlikumaks, oleks vähendada riigi kulusid. See tähendab valitsuse osade lubaduste ärajätmist. Ning kolmandaks võimaluseks oleks teha mitte midagi ja süüa sellega oma enda saba. See tähendab laenu võtmist või kogutud reservide kulutamist," selgitas Sester.

Tema sõnul on valitsus valinud kolmanda tee: 2017. aastaks plaanitakse ära kulutada 569 miljonit riigi reservidest.

"Arvestades majandusest tulevaid signaale, peaks valitsus eelarvestrateegia ümber vaatama ja järgmise aasta eelarve kokkupanemisel võtma eest roosad prillid. Vastasel juhul eelarve puudujääk süveneb ning lisaks nominaalsele puudujäägi kasvule on oht, et eelarve langeb ka struktuursesse puudujääki," kinnitas ta.

Hetkel kuum