Aivar Hundimägi • 4. juuni 2014 kell 14:35

Maksuamet loobus Autorollost kiiresti

Autorollo kohtuistungil avalikuks saanud keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse eramu ehitamise teema on tekitanud küsimusi,  miks maksuamet Autorollo juhtumiga ei tegele?

Tegelikult kontrollis maksuamet möödunud aastal Autorollot, kuid lõpetas revisjoni põhjendusega, et firma on varatu.

Maksuameti revisjoni üllatuslikust lõppemisest kirjutas Äripäeva uuriv ajakirjanik Hannes Sarv möödunud aasta novembris ilmunud artiklis "Autorollo kontroll jäi katki". Avaldame selle artikli täna taas uuesti täismahus.

Autorollo revisjon lõppes tulemusetaMaksu- ja tolliamet alustas 2013. aasta juunis keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isale Väino Pentusele kuulunud OÜ Autorollo pankrotieelsete tehingute kontrollimist, kuid lõpetas sama aasta novembri alguses revisjoni ühegi tulemuseta.

Lõpetamise põhjuseks toodi maksuameti teate alusel asjaolu, et pankrotis firma on käesoleval hetkel varatu. Samuti ei oleks maksuhalduri hinnangul kuigi tulemuslik nõuet esitada ettevõtte endise juhatuse liikme Väino Pentuse vastu, sest ka tema on eraisikuna pankrotis. “Seega oleks kontrolli käigus tekkida võiva maksuvõla sissenõudmine võimatu,” seisis teates.

Maksuamet algatas Autorollo revisjoni juunis, et välja selgitada, kas pankrotistunud ja varatuks tehtud firma puhul võis ettevõtte tehingute tõttu üles jääda tasumata makse.

Mäletatavasti läks Autorollo pankrotti juba 2011. aasta märtsis, kuid avalikkuse huviorbiiti tõusis seoses pankrotihaldurite hagiga prominentsete eraisikute vastu – ligi 600 000 eurot nõutakse kohtu kaudu nii keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuselt, tema abikaasalt Rain Rosimannuselt kui ka vandeadvokaat Siim Roodelt. Hagi väitel tegelesid just nemad Autorollo tegeliku juhtimisega ajal, mil firmast vara välja viidi. Osa varast jõudis näiteks läbi keeruka skeemi Rain Rosimannuse tuttava Margus Tambergi omanduses olevasse OÜsse Rekka Veli, kuid selles firmas ühtki autot enam ettevõtte bilansi järgi ei ole.

Raamatupidamist kohendati

Osa varast kadus ettevõttest aga lihtsalt sularahana – firma kassa puudujääk oli 3,5 miljonit krooni. Sularaha firmast välja viimiseks lisati firma raamatupidamisse tagantjärele laenulepingud.

Üks neist sõlmiti näiteks Venemaa kodaniku Roman Moiseeviga, summas kaks miljonit krooni. Moiseev ise kinnitas Äripäevale, et pole sellist laenu kunagi saanud, sellist lepingut sõlminud ja tema allkiri paberil on võltsitud.

Teine leping miljoni krooni firmast välja viimiseks on samuti küsitav. Protsess, kus neid küsimusi ja kahjunõuet praegu arutatakse, on Harju maakohtus veel pooleli. Lisaks on pooleli ka Autorollo haldurite avalduse alusel algatatud kriminaalasja eeluurimine, mida viib läbi politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri majanduskuritegude talitus.   

Mis aga maksuametit puudutama peaks, on esmajoones maksude tasumata jätmine selleltsamalt kadunud 3,5 miljonilt kroonilt. Vastust ei ole küsimusele, kelle kätte see raha jõudis. Samuti, kui ettevõtte muu vara on üle läinud teisele firmale, võib olla tegemist ettevõtte üleminekuga ja maksunõude saaks esitada sinna. Maksuamet on aga praegu jätnud nõude selles juhtumis tuvastamata, mis tähendab, et ka vara omandanud ettevõttel pole vaja maksunõuet karta.

Maksuameti pressiesindaja Ivi Papsteli sõnul ei saa amet ühtegi kommentaari selle teema kohta anda. “Maksu­saladuse kaitse tõttu ei saa me isegi seda avalikustada, kas me mõnes äriühingus kontrolli läbi viisime või kas mõni kontroll veel pooleli on, tulemustest rääkimata,” selgitas ta.

Pankrotihaldur: üllatav tulemus

Autorollo pankrotihaldur Martin Krupp tunnistas, et teate revisjoni lõpetamise kohta ta maksuametist tõepoolest sai. Tema sõnul on see lõpetamine rohkem menetluslik. “Päris palju aega on nad samas tegelenud sellega – nüüd jõuda sellisele tulemusele on natukene üllatav,” märkis ta.

Kruppi sõnul lootis ta haldurina, et maksuamet oleks sisuliselt asjad selgeks teinud. “Pankrotihaldurite seisukohast ei ole oluline, kas maksuamet esitab oma nõude pankrotimenetluses või mitte, haldur esindab kõikide võlausaldajate huve,” selgitas ta. Ent samas märkis Krupp, et firmas enne pankrotti tehtud tehingute asjaolude kontrollimisel oleks maksuametil olnud kindlasti rohkem võimalusi, kui seda on halduril. 

Asjaosalisi maksuamet ei tülitanud

Maksuamet ei tülitanud kontrolli käigus ka neid, kelle rolli üle ettevõtte varatuks muutmisel praegu kohtus vaieldakse.

“Loomulikult ei ole maksuhaldur minu poole sel teemal pöördunud, sest mul ei ole OÜ Autorolloga mingit seost peale selle, et Autorollo endine omanik ja üks kolmest juhatuse liikmest on minu abikaasa isa,” vastas e-kirja teel küsimusele Rain Rosimannus.

Revisjonist pole kuulnud ka Roode. “Minul puudub selle kohta mis tahes teave,” kinnitas ta.

Samuti ei ole maksuamet keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul ka temaga sel teemal ühendust võtnud. 

Hetkel kuum