Tarbija võib hakata taastuvenergia eest rohkem maksma

Ken Rohelaan 20. juuni 2014, 14:52

Tarbija võib olla kohustatud rohkem rahastama taastuvenergiat, sest peale tuuleenergia tootjate pole kellelegi seatud tootmismahu ülemmäära, teatas õiguskantsler Indrek Teder.

Kuna peale tuuleenergia ei ole teiste taastuvate energiaallikate osas ülemmäära ja tänased toetused võivad anda alustava tõuke täiendavate tootmisvõimsuste arendamisele, siis võib Tederi sõnul tarbija olla kohustatud rahastama taastuvenergia toetusi rohkem, kui on põhjendatav nende toetuste kehtestamise eesmärgiga (tagada EL nõutav taastuvenergia osakaal, energiatootmise mitmekesisus ja varustuskindlus).

"See võib kujutada probleemi PS § 32 sätestatud omandipõhiõiguse seisukohast, aga olla teatud juhtudel probleemne ka taastuvenergia tasu ettenähtavuse seisukohast," kirjutas Teder pöördumises majandus- ja taristuminister Urve Palole.

Teder lisas, et samuti ei ole taastuvenergia toetuste määrad hetkel seotud börsihinnaga, mis tähendab, et tootjad saavad samas määras toetust sõltumata sellest, kas (kaalutud keskmine) börsihind on teatud perioodil tavapärasest madalam või vastupidi – ebaharilikult kõrge.

Õiguskantsler ootab Palolt tänavu 18. augustiks tagasisidet, kas tarbijate põhiõiguste kaitseks oleks siiski vajalik piirata, millise koguse toodetud elektrienergia eest on tootjatel õigus saada elektrituruseaduses nimetatud toetust, ning ühtlasi hinnangut, kas elektrituruseaduses sätestatud toetussummad on nende eesmärki arvestades põhjendatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    20. June 2014, 15:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing