Äripäev • 24 aprill 2015

Lätis jõustub maksuime

Lätis hakkab väikeettevõtjatele kehtima imeväike maksumäär.  Foto: EPA

Läti parlament võttis eile vastu seaduse, mille järgi kehtib alustavatele mikroettevõtetele esimesel kolmel aastal vaid 9% suurune maksemäär, vahendab uudisteagentuur LETA.

Mikroettevõtted, mille käive on 7000-100 000 eurot, hakkavad tulevikus esimesel kolmel aastal maksma vaid 9% käibemaksu ning neljandal tegevusaastal kasvab maksumäär 12%, vahendas Dienas Buziness.

Kõnealused ettevõtted ei pea lisaks maksma tulu-, sots- ega töötuskindlustusmakse. Võrdluseks Eestis kehtib 20% käibemaksukohustus ettevõtetele, kelle käive ületab 16 000 eurot ning lisaks tuleb tasuda tulu-, sots- ja töötukindlustusmakse.

Samuti plaanitakse 1. jaanuariks 2016 reguleerida selliste firmade kohustuslik sotsiaalmaksu suurus. Kui seda ei tehta, hakkab mikroettevõtetele kehtima alates 2016. aastast maksumäär 13% ja 2017. aastast 15%.

15. augustiks kinnitatakse ka valdkonnad, kus nimetatud mikroettevõtete maks ei kehti.

ATTELA Advokaadibüroo maksuekspert Marko Saag selgitas, et Läti kehtestas maksusoodustuse 2010. aastal majanduskriisi ajal ning selle eesmärgiks oli motiveerida töö kaotanuid asutama oma ettevõtteid, mis hakkaksid ka tööandjaks.

„Kui aastal 2010 oli Lätis selliseid väikeettevõtte maksu maksvaid ettevõtteid 2000 - 3000 vahel, siis aastal 2013 oli selliseid juba rohkem kui 33 000. Kui aastal 2011 teeniti väikeettevõtete maksu ligi 9 miljonit latti, siis aastal 2013 üle 28 miljoni lati. Üldiselt peetakse Lätis seda eksperimenti õnnestunuks, mida näitab ka soov jätkata selle maksuerisusega,“ rääkis Saag. Ta lisas, et Eesti võiks Läti näitel julgemalt maksuerisustele mõelda. „Erisuste puudumine ei tohiks olla eesmärk omaette,“ ütles ta.

 

Pane tähele!

Äripäev korraldab 15. mail seminari "Äritegevus ja maksustamine Lätis ja Leedus".

Teemal "Läti maksusüsteemi eripärad" räägivad seminaril advokaadibüroo Varul vandeadvokaadid Lätis.

Teemal "Ettevõtlusega alustamine ja ärikultuur Lätis" räägib personaliotsingufirma Pedersen & Partners juht Pasi Harttunen, kes on Lätis ja Leedus ettevõtlusega tegutsenud juba 20 aastat.

Hetkel kuum