Kristjan Pruul • 19. aprill 2018
Jaga lugu:

Tallinna Sadam muutus investorile vähem atraktiivseks

Ellex Raidla panganduse, finantseerimise ja konkurentsiõiguse valdkonna juht Raino Paron  Foto: Scanpix

Enne börsile minekut võiks hoiduda sammudest, mis näitavad ettevõtet konkurentidega võrreldes negatiivsest küljest, märkis Ellex Raidla partner Raino Paron.

Börsile minemise käigus püütakse ettevõtet teha investoritele võimalikult atraktiivseks ning püütakse hoiduda sammudest, mis eristaks ettevõtet negatiivselt konkurentidest ja teistest samas sektoris tegutsejatest. "Kogu jaotamata kasumi ja reservide väljamaksmine dividendidena enne IPO-t ei ole tavaline, aga praktikas on seda siiski ette tulnud,“ kommenteeris Paron valitsuse otsust Tallinna Sadama jaotamata kasum tänavu riigieelarvesse võtta.

Kuna kasumi väljavõtmine kajastub pakutavate aktsiate hinnas - aktsiate hind väheneb välja võetud kasumi arvelt ja vastupidi - siis omaniku jaoks on eelkõige küsimus rahavoo ajastuses. Kasumit jaotades saab ta osa tulust kätte kohe ning osa IPO käigus. Jättes kasumi jaotamata saab omanik kogu tulu kätte hiljem, IPO käigus.

Paron juhtis tähelepanu sellele, et kogu kasumi väljavõtmine võib negatiivselt mõjutada aktsia hinda, kui ettevõtte tegevuses on vajalik reservide hoidmine ootamatuteks kulutusteks ning reservide puudumine võib mõjutada selle majandustegevust.

„Kui ettevõte eristub selles mõttes negatiivselt konkurentidest ja teistest samas sektoris tegutsejatest, siis võib taoline kasumijaotus mõjutada negatiivselt ka investorite huvi ja aktsiate hinda,“ selgitas ta.

Valitsus otsustas neljapäeval riigifirmade dividendide hulgas välja maksta kogu peatselt börsile saadetava Tallinna Sadama jaotamata kasumi.

Tallinna Sadamast võetakse tänavu dividende 105 miljonit eurot, koos tulumaksukohustusega teeb see 131,5 miljonit eurot. 2016. aasta lõpus oli Tallinna Sadamal jaotamata kasumina arvel 98 miljonit eurot. Möödunud aastal teenis riigifirma auditeerimata andmetel 26,4 miljonit eurot puhaskasumit.

Edaspidi on ettevõtte dividendipoliitikaks võetud maksta perioodil 2019–2020 aktsionäridele netodividende vähemalt 30 miljonit eurot aastas ning pärast seda vähemalt 70 protsenti puhaskasumist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum