Kuritegeliku ühenduse juhtimises süüdistuse saanud hotelli- ja restoraniärimeeste Hubert Hirve ja Pavel Gammeri kontrolli all olnud ettevõtted Restoplus ja Emerana pääsesid tänu firmade kustutamisele kriminaalmenetlusest. Riik peab tasuma ka firmade advokaadikulu 13 500 eurot.

- Seoses kolme ettevõtte kustutamisega pole enam ükski Hubert Hirve ja Pavel Gammeri kontrolli all olnud firma kriminaalmenetluses.
- Foto: Liis Treimann
Hirve ja Gammeri kriminaalmenetluses said kolm ettevõtet kuritegelikku ühendusse kuulumises süüdistuse, ent kõik need on tänaseks registrist kustutatud. Lisaks Restoplusile ja Emeranale kustutati 5. novembril registrist ka Tallinna vanalinnas kinnisvara hallanud osaühing Escado Grupp. Selle õigusjärglaseks sai Hirve tütre Tiina Hirve juhitav GBG Holding. Ühtlasi on Tiina Hirv ka teiste süüdistuse saanud, ent kustutatud ettevõtete õigusjärglaste KTH Capitali juhatuse liige.
Vabastage Bentley!
Seoses ka Escado Grupi kustutamisega taotles ettevõtte kaitsja Tarvo Lindma, et firma vabastataks kriminaalmenetlusest. Lisaks taotles Lindma, et Escado Grupile kuuluva ja uuena ligi 200 000 eurot maksva luksusauto Bentley Continentali arest tühistataks. Kaitsekuludena nõudis Lindma riigilt 34 000 eurot.
Vastavalt kohtumäärusele peab riik maksma Restoplusi ja Emerana kriminaalmenetlusest vabastamisega mõlema firma advokaatidele kulunud raha ehk 13 500 eurot firmade õigusjärglasele KTH Capitalile. Escado Grupi seoses veel kohus otsustab, millise summas kaitsekulud hüvitatakse. Prokurör Kati Reitsak nõudis, et kohus kaaluks ettevõtte varaga seonduvaid küsimusi põhjalikult.
Seoses kustutamisega on kõik kolm firmat kriminaalmenetlusest ja sellega kaasnevatest võimalikest karistustest pääsenud. Edasi jätkub kohtumõistmine vaid süüdistuse saanud isikute üle.
Need firmad olid kui veresoonkond
Õigusjärglase ehk KTH Capitali juhatuse liikme Tiina Hirve sõnul oli tegu kahe ettevõtte ühendamisega ja seda ta pikemalt selgitada ei saa, sest tegu on ärisaladusega. Ettevõtte KTH Capitali tegevusvaldkond ja juhatuse liikmed jäid samaks, lisas Tiina Hirv.
Äripäev on varem kirjutanud, et Hubert Hirv pidas vanglast keelatud kirjavahetust Tiina Hirvega, kellele andis juhiseid firmade juhtimiseks: tehingute tegemiseks ja palkade maksmiseks.Prokurör Kati Reitsak rääkis süüdistuse avakõnes, et ettevõtted Emerana ja Restoplus olid kuritegelikku ühendust juhtinud Hirve, Gammeri ja nende lähedaste jaoks nagu veresoonkond. Firmade tegelikku käivet varjates ja sularahakassast väljamakseid tehes said kuritegeliku ühenduse liikmed nautida luksuslikku elustiili.
Lisaks said Emerana ja Restoplus süüdistuse ka töötajatele ümbrikupalga maksmises ja maksudest hoidumises. Nendesse, aga ka teistesse kuritegelikesse skeemidesse mässitud ettevõtete eesmärk oli rahuldada liikmete rahaahnust, mis päädis lõpuks karistamatuse tundega, möönis Reitsak.
Kohtul pole midagi ette heita
Prokurör Kati Reitsaku hinnangul on firmade ühendamise eesmärk kriminaalvastutusest hoidumine ja KTH Capitali alusetu rikastumine. Tema sõnul on oluline välja selgitada, millised kohustused võttis KTH Capital seoses firmade üleandmisega endale. Teisalt väitis Reitsak istungil, et ehkki ettevõtted on kustutatud, on neid juhtivad isikud jätkuvalt süüdistavad.
Kohtunik Elina Elkind ütles, et kohtul pole ettevõtete lõpetamisele vastuväiteid. „Kui juriidilist keha pole enam olemas, tema suhtes enam kohut pidada ei saa,“ lisas ta. Ka tänasel istungil kohtumäärust ette lugedes väitis Elkind, et kohus ei saa ettevõtete kustutamist ette heita, sest selles pole midagi ebaseaduslikku.
Seotud lood

Läbivalt täiendatud kell 17.10

Lugu täiendatud Viktor Särgava ja Viljar Subka kommentaaridega