28. märts 2001, 00:00

Washington Post: Samal ajal kui USA keskpank ja president intresside langetamise ja maksukärbetega USA majanduslangust iga hinna eest ära hoida püüavad, leiavad osad analüütikud, et võibolla oleks langusperiood isegi soovitav. See aitaks buumiaastatel majanduses tekkinud hälbed kiiresti tasakaalu viia. Viimastest kõnekaim on USA 435 miljardi dollariline jooksevkonto defitsiit, mis on tekkinud ameeriklaste üle võimete kulutustest. Argument on, et riigi liig agressiivne sekkumine võib vajaliku korrektsiooni vaid edasi lükata. Hoiatav näide on Jaapan, kus majandust pole ellu äratanud ei nullile langenud intressid, maksude alandamine ega tohutud kulutused avaliku sektori projektidele. Analüütikute sõnul ei peaks keskpank korrektsiooni takistama, vaid jälgima, et see kontrolli alt välja ei läheks.

Helsingin Sanomat: Nokia maksab 2000. aasta eest ettevõtte makse kokku 6,9 miljardit Soome marka ehk üle 18 miljardi krooni. See kosutab märkimisväärselt nii riigikassat kui Nokiaga seotud omavalitsuste eelarveid, kuna pool maksust laekub kohtadel. Enim võidavad Helsingi, Espoo, Oulu, Salo, Tampere ja Turu.

Ühe töötaja pealt on maksusumma keskmiselt 71 000 marka aastas, millest 35 000 marka saavad kohalikud omavalitsused. Ülejäänud osa jaguneb riigi, tervishoiu- ja pensionikindlustuse ning kiriku vahel.

Teisel kohal suuremates maksumaksjatest on Pohjola, mis maksab läinud aasta eest riigile maksu 1,8 miljardit marka ehk 4,7 miljardit Eesti krooni.

Dagens Industri: Euroopa Liidu tervishoiuametnike hinnangul on Norra lõhes sedavõrd palju keskkonnamürkide jääke, et nädalas võib seda tarbida vaid piiratud koguses. See kummutab Norra lootused, et hullu lehma tõvest ning suu- ja sõrataudist vähenenud lihatarbimine Euroopas võiks oluliselt kasvatada nõudlust Norra kalatoodete järele. Läinud aastal ulatus Norra kalasaaduste eksport 60 miljardile Eesti kroonile. Kokku moodustab kala Norra ekspordis 20%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing