Väärtuslik magneesiumimaardla ajas riigi ja erafirma hinnasõtta

04. mai 2001, 08:05

Läänemaal Kureveresse kaevatud karjääris avastatud magneesiumirikas dolomiit on ajanud seal kaevandava firma hinnasõtta keskkonnaministeeriumiga, kes kardab väärtusliku maavara kaotsiminekut, kirjutab Postimees.

Keskkonnaministeerium taasavastas Kurevere rikkused enda jaoks paar kuud tagasi, kui seal 6,7 hektaril viiendat aastat tegutsev Partek Nordkalk tuli küsima geoloogilise uuringu luba kaevandamise laiendamiseks.

Põhjamaade juhtiv lubjakivi tootmisettevõtte Partek Nordkalk Oy Ab tütarettevõttena siin tegutsev firma luba ei saanud. Seda seepärast, et üheksakümnendate aastate keskel Kureveres tehtud uuringud näitasid magneesiumirikast dolomiiti.

Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja tehnoloogia osakonna juhataja Rein Raudsep rääkis, et nende andmetel on maardlas magneesiumirikas dolomiit, kuid ettevõte maksab kaevandamisõiguse tasu endiselt ehituslikuks otstarbeks kasutatava kivimi eest, mis on tunduvalt odavam.

Mitmed ametnikud on avaldanud kahtlust, kas maardlast mõne kilomeetri kauguselt Virtsu sadamast Põhjamaadesse viimiseks laevadele lossitud kivikoormad ikka ehitustöödeks lähevad.

Magneesiumi olemasolu lubab seda müüa hoopis muuks eesmärgiks, näiteks klaasi-, tsemendi- ja paberitööstuses või siis mustas metallurgias kasutamiseks.

Sellise dolomiidi kaevandamine läheks firmale ligi neli korda kallimaks. Näiteks kui eelmisel aastal maksis Partek Nordkalk riigile kuuluvate maavarade kaevandamisõiguse eest kokku üle 330 000 krooni, siis tehnoloogilise ehk magneesiumirikka dolomiidi puhul oleksid nad pidanud lõivu maksma 1,3 miljonit krooni.

Nii keskkonnaministeerium, Partek Nordkalk kui ka seal peagi põhjalikke uurimistöid tegema hakkav geoloogiakeskus loodavad siiski jõuda kompromissini, et riik saaks kätte oma magneesiumiraha ning firma laiendada kaevandust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing