PM: EL nõuab kalalaevadele kaasa vaalavaatlejaid

01. aprill 2004, 08:02

Euroopa Liidu nõudmiste tõttu peavad ka Eesti kalalaevadel hakkama kaasa sõitma haruldaste väikeste vaalaliste vaatlejad.

«Need vaatlejad tuleb laevadele alates ülejärgmisest aastast paigaldada ja riik peab selle kinni maksma,» ütles Postimehele keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Ain Soome. «Nad peaksid koguma andmeid vaalaliste kohta, neid mõõtma, määrama sugu. Nii et nad peavad olema teadusliku taustaga inimesed.»

Nii Ain Soome kui teised Eesti spetsialistid peavad olukorda aga jaburaks, sest Läänemeres elutseb vaalalistest vaid umbes pooleteist meetri pikkune pringel ehk seakala, kes on aga eriti mere põhjaosas üliharuldane külaline.

«Ma olen kalanduses 1962. aastast tegev ja igasugu lollusi on tehtud, aga see on küll tipp,» ütles Eesti Kalurite Liidu tegevdirektor Toivo Orgusaar. «Ma alguses mõtlesin, et see on nali, aga tuli välja, et ei olegi.»
Pringel on haruldus

Euroliidu nõudmiste järgi tuleb vaatleja panna kõigile laevadele, mis on pikemad kui 15 meetrit. Selliseid laevu on Eestis Orgusaare sõnul praegu 84. Vaatlejatega tuleb katta kas viis protsenti püügireisidest või vähemalt kolm laeva.

Kaluritele see otseseid lisakulutusi ei too, sest vaatlejate palga maksab kinni Eesti riik. Küll tekitab see aga Orgusaare sõnul laevadele lisakoormuse ning teiseks meeskonna ja vaatleja jaoks lausa piinliku olukorra.

«Ma olen palju merel käinud ja tean, et kui sa laeval käed rüpes pead istuma, siis on ikka väga vastik olla,» rääkis Orgusaar. «Pealegi on siis laeval ühte magamiskohta vaja, üks suu on ka juures, teised mehed ümberringi tööhoos, nahk märg... ma lihtsalt ei kujuta ette.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing