investor Toomas • 21. august 2017 kell 15:30

Investor Toomas: mis on Tesla aktsia tegelik väärtus?

investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Ehkki USA elektriautode tootja aktsia kaupleb 340 dollari lähistel, ei maksaks mina selle eest praegu rohkem kui 200 dollarit.

Alustuseks olgu öeldud, et minusugused näpuga aruannetes järge ajavad investorid saavad Tesla või Amazoni taolistele superaktsiatele haruharva õigel ajal jaole. Et saamata on jäänud tuhandeid protsente tulu, võib kriitika kõlada kibestumisena.

Ometi ei ole ma siin, et lootusrikaste Tesla aktsionäride suunas tigedalt näppu viibutada. Vastupidi, Tesla ja selle juht Elon Musk on teinud ajalugu: pööranud pea peale ühe kõige traditsioonilisema tööstusharu ja tõestanud ülejäänud autotöösturitele veenvalt, et nad on terve elu valesti elanud.

Olen Muski ja Tesla fänn

Et olen aastaid Tesla edulugu pingsalt jälginud, olen isegi märkamatult muutunud Muski fänniks ning teatud juhul usaldaksin temasuguse juhi kätte osa oma rahanatukesest hea meelega. Ilmselgelt on tegemist ühe selle sajandi säravaima tippjuhiga.

Kui veel mõne aasta eest oli Tesla turuväärtus suurimate autotootjatega võrreldes vaat et märkamatu, siis nüüd on ettevõtte turuväärtus entusiastlike aktsionäride toel mööda tuhisenud sellistest hiidudest nagu Ford, General Motors ja BMW ning on mängeldes kerkinud turuväärtuselt maailma neljandaks autotootjaks.

Viimase viie aastaga on Tesla aktsia kerkinud enam kui 1000% võrra. Sestap on igati mõistetav, et praegu on Tesla Wall Streetil üks enim lühikeseks müüdud aktsiaid. See tähendab, et suur hulk skeptikuid panustab aktsia hinna kukkumisele.

Mina ei investeeriks sentigi

Ehkki kuulun isegi väikestviisi Tesla fännide hulka, pean tunnistama, et praegu ei investeeriks ma ettevõttesse sentigi. Ma ei eita, et Tesla tehnoloogiline areng on olnud silmiavav ja autotööstuses tõeliselt revolutsiooniline.

See kõik ei sega mul aga vaatamast Exceli tabelisse. Ja siin läheb pilt koledaks. Ehkki ettevõte on väärtuslikem USA autotootja, jääb see oma töötajate arvult, käibelt ja toodangu mahult konkurentidele pikalt alla. Mullu tootis ettevõte 76 230 sõidukit. See ei moodusta General Motorsi toodangust ühte protsentigi, kuid sellele vaatamata hindavad investorid Teslat vana kooli konkurendist kõrgemalt.

Aswath Damodarani videoanalüüsi saad vaadata SIIT.

Õiglane väärtus alla 200 dollari

Kui General Motorsil oli mullu ette näidata enam kui 9 miljardi dollari suurune puhaskasum, siis Tesla jäi ligi kolmveerand miljardiga miinusesse. Ei saa märkimata jätta, et globaalne elektriautode turg on endiselt imepisike, konkurendid ei maga ning neil on lihtsam kiiresti mahte suurendada. Ent see kõik ei tõesta midagi. Aktsia õiglase väärtuse hindamiseks on tarvis põhjalikult ettevõtte finantsidesse süüvida ning prognoosida tuleviku rahavooge.

Õnneks on selle töö ette võtnud New Yorgi Ülikooli finantsprofessor ja investeeringute väärtuse hindamise guru Aswath Damodaran. Uudisteportaalis ValueWalk avaldatud põhjalikus analüüsis leiab ta, et parimal juhul on Tesla aktsia praegu väärt 192 dollarit. Eelduseks on võetud, et ettevõtte müük 9kordistub järgmise 10 aasta jooksul. Samuti on eelduseks võetud paranenud marginaalid.

Mängisin minagi Excelis numbritega nii- ja naapidi ja parimagi tahtmise juures ei tõuse käsi maksma seda hinda, mida praegu turul küsitakse. Olgu ettevõtte juht kas või vanajumal ise.

Hetkel kuum